کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

آیا می‌خواهید بدانید چه چیزی به کارمندان شما انگیزه می‌دهد؟ فقط کافی است از خودشان بپرسید

0 289

شاید امروز نسبت به گذشته خیلی راحت‌تر بتوانید درک کنید که هدف از راه‌اندازی یک کسب‌وکار فقط پول درآوردن نیست. شما کسب‌وکاری را شروع می‌کنید تا غیر از پول درآوردن احساسات تازه‌ای را تجربه کنید ازجمله آن‌ها می‌توان به احساس مستقل بودن، آزادی و کنترل بهتر بر زندگی خویش و ساختن آن به‌دلخواه خود اشاره کرد. شما در مقابل کسب این آزادی‌ها بایستی دردسر و گرفتاری‌های صاحب یک کسب‌وکار بودن را با جان‌ودل بپذیرید.

مسائلی در کار پیش می‌آید که خوب و بدش را فقط صاحب آن کار می‌تواند تشخیص دهد؛ مثلاً کارمندان شما به میزانی از آزادی نیازمندند که اندازه آن بستگی به تصمیم شما دارد زیرا شما به‌عنوان صاحب‌کار مختارید هر طور بخواهید و به هر میزان که صلاح بدانید این آزادی را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

این قضیه بحث اصلی موضوع «راهنمایی و کمک به کارمندان» است. این موضوع با پذیرفتن مسئولیت واقعی شروع می‌شود. مسئولیت واقعی از داشتن قدرت و نفوذ بر روی حقوق و دستمزد و فعالیت‌های دیگری که اشخاص دیگر انجام می‌دهند به‌دست‌آمده است. به خاطر همین این موضوع یکی از مهم‌ترین بخش‌های ضروری در برنامه ماست که نامش «تعلیم و راهنمایی» است. پس از هر تعلیم و راهنمایی، دریکی از روزهای هفته جلسه‌ای برگزار می‌شود تا بازخورد عملکرد افرادی که زیر نظر شما قرار دارند مورد ارزیابی قرار گیرد.

اگر کارمندان شما در اواسط فرآیند کسب‌وکارتان، شمارا ترک کنند چگونه می‌توانید به بینش زیبای خود دست‌یابید؟ چگونه موفق می‌شوید تا ارزش‌های کسب‌وکارتان را حفظ کنید و چگونه می‌خواهید به اهداف مالی خود برسید؟

برای جلوگیری از این رویداد قدم اول آن است تا قرار ملاقات خود با کارمندانتان، یعنی همان جلسه هفتگی، را از قبل به آن‌ها اعلام نمایید و طوری برخورد کنید که انگار آن مهم‌ترین جلسه کاری‌تان در آن هفته است زیرا واقعاً باید این‌چنین باشد. ما نام این جلسات را جلسات رشد و بهبود کارمندان می‌گذاریم یا آن‌ها را جلسات انفرادی با کارمندان نام‌گذاری می‌کنیم. شما می‌توانید هر جور که فکر می‌کنید بهتر است این جلسات را نام‌گذاری کنید؛ اما این سؤال در اینجا دوباره تکرار می‌شود: «واقعاً وقتی کسب‌وکار شما تعطیل شود می‌خواهید چه‌کار کنید؟»

پس دوباره تأکید می‌کنم مهم‌ترین کاری که شما برای جلوگیری از این فاجعه باید انجام دهید آن است که با کارمندانتان ترجیحاً به‌صورت انفرادی صحبت نمایید و با توجه به شرایطی که در آن قرارگرفته‌اید هر کاری که احساس می‌کنید از همه مهم‌تر است را انجام دهید اما یادتان باشد همین‌طور که با کسب‌وکار خود به‌پیش می‌روید همیشه سؤالات زیر که از کارمندانتان ‌می‌پرسید را مدنظرتان داشته باشید:

ما در مورد ارزش‌های شرکتمان زیاد صحبت می‌کنیم اما ازنظر شما کدام‌یک از آن‌ها از بقیه مهم‌تر است؟

۱. ما در مورد ارزش‌های شرکتمان زیاد صحبت می‌کنیم اما ازنظر شما کدام‌یک از آن‌ها از بقیه مهم‌تر است؟ چرا؟ آیا قبل از آن‌که شما در این شرکت کارکنید چیزی اتفاق افتاد که شما به این نتیجه رسیدید فلان ارزش از همه مهم‌تر است؟

۲. مواردی که احساس می‌کنید ما درباره آن‌ها مطابق با استانداردهایمان عمل‌نکرده‌ایم چه بوده‌اند؟ آیا ما کاری انجام داده‌ایم که باعث ناامیدی و دلسردی شما شده است؟ فکر می‌کنید دفعه بعد چطور باید آن کار را انجام دهیم؟

۳. آیا فکر می‌کنید کار شما برازنده‌تان است و در مورد شغل خود دقیقاً به هدف زده‌اید؟ آیا فکر می‌کنید برای آنکه وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهید مسئولیت و اقتدار کافی را دارید؟

۴. فکر می‌کنید موضوع و زمینه کار شما در اینجا چیست؟ برای مثال، آیا معمولاً دوست دارید با جزئیات یک طرح و یا یک پروژه کلنجار بروید و یا مایلید بیشتر وقت خود را با صحبت کردن با مشتریانمان سپری کنید؟ چه‌کاری در اینجا بهتر می‌تواند شمارا به هدف اصلی خود نزدیک سازد؟

۵. آیا کار کردن در اینجا بر روی زندگی شخصی‌تان تأثیر بهتری گذاشته است؟ به‌عبارتی‌دیگر آیا وقتی به خانه می‌روید احساس خوبی درباره خود و مشارکتتان در این شرکت دارید؟ فکر می‌کنید چه چیزی در اینجا مانعتان می‌شود تا نتوانید خوشحال‌تر از این باشید؟

۶. وقتی جایگاه خود تا یک یا سه سال دیگر را در ذهنتان تصور می‌کنید فکر می‌کنید کار کردن در اینجا چقدر می‌تواند شمارا در رسیدن به آن جایگاه کمک کند؟ شغل کنونی شما در این شرکت چه چیزی به شما می‌دهد و یا می‌تواند در آینده بدهد تا شما به خواسته‌های خود در زندگی دست‌یابید؟

همان‌طور که می‌بینید این سؤالات بسیار ساده هستند و مربوط به وظایف امروز نمی‌شوند همچنین تاریخ انقضایی هم ندارند. این سؤالات یک دید کلی پیش روی کارمندان شما قرار می‌دهد تا آن‌ها با در نظر گرفتن تمام اوضاع‌واحوال خود بتوانند نه‌تنها در کارشان بلکه در زندگی‌شان موفق‌تر باشند و از همه مهم‌تر احساس کنند که شما برایشان اهمیت قائلید و آرمان‌ها، رؤیاها و ترس‌های شخصی آن‌ها بر روی کیفیت برند محصولات شما تأثیرگذار است. این هدف اصلی برگزاری جلسات هفتگی است.

در این حالت کارمندان شما بسیار بیشتر از گذشته برای شما کار می‌کنند و درعین‌حال بسیار مهم است که احساس کنند شما هم در انجام وظایفشان از آن‌ها حمایت می‌کنید. وقتی کسب‌وکار شما به این مرحله برسد موفقیت مالی شرکت و موفقیت کارمندانتان بر روی‌هم منطبق می‌شوند به‌عبارتی‌دیگر آن‌ها لازم و ملزوم یکدیگر می‌شوند.

اینجاست که شما دیگر لازم نیست تا در مورد جذب و حفظ کارمندان بااستعداد نگران باشید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به خاطر داشته باشید زمانی که کسب‌وکارتان را شروع کردید چه چیزی از ابتدا با شما و در کنار شما بود. چه چیزی باعث شده تا شما امروز به اینجا برسید؟ آیا واقعاً پول بود که باعث شد شما به این مرحله برسید یا چیز دیگری؟ پاسخ به این سؤال شخصیت و طرز تفکرتان را نشان می‌دهد و این شخصیت و طرز تفکر شما در کسب‌وکارتان نمود پیدا خواهد کرد.
اما این سؤالی است که بهترین کارمندانتان پاسخ آن را از قبل فهمیده‌اند پس تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که از آن‌ها بپرسید.

منبع: کارآفرین برتر

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.