مصاحبه آخرین مرحله برای استخدام یک کارمند عالی است

1 187

اکثر مدیران از سر استیصال و ناچاری سعی می کنند تا سریع کسی را استخدام کنند اما غافل از اینکه این کارشان باعث می شود تا پرداخت‌های دراز مدتی که موجب ضررشان است را متحمل شوند. آخرین تصمیم اشتباهی که گرفتید را به خاطر آورید چه مدت زمان صرف شد تا آن تصمیم را بگیرید همچنین چقدر برای اتخاذ آن تصمیم و عواقب پس از آن انرژی صرف کردید. مهم‌ترین تصمیمی که صاحب یک کسب وکار می‌گیرد همین است و حقیقت دردناکی که هر ساله گریبانگیرش می‌شود این است که ۷ نفر از ۱۰ نفر کارمندی که او استخدام کرده از کار خود کناره‌گیری می کنند. در مورد آن ۳ نفر دیگر چه فکری می کنید؟

فرآیند استخدام خیلی پیش تر از زمانی که شما با کسی مصاحبه می کنید شروع می شود حتی خیلی پیشتر از زمانی که شما شغل خود را افتتاح می‌کنید. یک استخدام خوب نتیجه داشتن یک سیستم استخدام کننده خوب است که آن سیستم در واقع خود مجموعه‌ای از سیستم‌هاست اما امروز می توانید کارهای ذیل را انجام دهید تا در مسیر درست حرکت کنید:

۱.قبل از نوشتن سمت شغلی ابتدا از لحاظ نظری به یقین برسید: قبل از آنکه در سیلاب رزومه‌های افراد نامناسب غرق شوید شروع به تجسم شخص مناسب خود نمایید آن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند، چه مهارت‌ها، تجربه و یا طرز تفکری دارند؟ بر روی وظایفی که قرار است انجام دهند تمرکز نکنید بلکه بر روی نتایجی که قرار است آن ها به دست آورند متمرکز شوید.

بینش شما مسیر حرکت کسب‌وکارتان و اهداف شخصی افرادی که در آن کسب وکار مشغول به کار هستند را تعیین می کند.

۲.مطمئن شوید شغلی که برای آن کارمند استخدام می‌کنید برای کسب وکار شما ضروری است: این جایگاه شغلی در کجای نمودار سازمانی‌تان قرار دارد؟ اگر چنین جایگاهی را نمی‌توانید بیابید از دوره آزمایشی و رایگان سی روزه ما استفاده کنید تا مثل آن را بسازید. در اینجا بخشی از فرآیند مربوط به این می شود که چطور بفهمید ویژگی‌های خاصی که مورد نظر شماست در شخصی که قرار است جایگاه شغلی معینی را اشغال کند وجود دارد.

۳.مطمئن شوید که شغل مذکور با بینش سه ساله شما هماهنگ و همسو است: اگر بینش واضح و شفافی ندارید چطور انتظار دارید تا دیگران دوست داشته باشند که بخشی از بینش شما باشند؟

بینش شما مسیر حرکت کسب‌وکارتان و اهداف شخصی افرادی که در آن کسب‌وکار مشغول به کار هستند را تعیین می کند.

اکنون شما می توانید سمت شغلی خود را بنویسید، آن را مطابق با رؤیاهای افرادی که قرار است در آن جایگاه‌ها قرار بگیرند تنظیم نمایید نه نیازهای خودتان.

زندگی مورد نظر کاندیدای رؤیایی خود را تجسم کنید و داستانی واقعی در مورد اینکه چرا کار کردن با شما باعث می شود تا او به زندگی مورد دلخواه خود دست یابد برایش تعریف کنید. شخصی که رسالت خودش را پیدا کرده تمام مهارت‌هایی که شما لازم می بینید تا او یاد بگیرد را به سرعت در حین انجام کار می آموزد. برداشتن تمام این گام‌ها باعث می شود تا شخصی که برای مصاحبه پیش شما می‌آید به احتمال زیاد این جمله را به شما بگوید: «متاسفم، اما از اینکه اینجا هستم واقعاً نگرانم. نمی دانم چطور این کار را انجام دادید ولی شما در همان لحظه اول در مورد جایگاه شغلی‌ای صحبت کردید که من مدتهای مدیدی است به دنبال آن هستم.» اکنون در مصاحبه خود به جای آنکه دنبال دلیلی برای استخدام شخص مورد نظر بگردید دنبال دلیلی برای عدم استخدام او باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

1 نظر

  1. AC Milan می گوید

    Amazing! You know I love your blog!!!

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.