کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

کارآفرینی در حوزه‌ی تولید اطلاعات

0 903

آیا دوست دارید به یکی از افراد بانفوذ و ثروتمند اینترنتی تبدیل شوید که در خانه کار می‌کند، در کافه‌ها مطلب می‌نویسد یا با لپ‌تاپ در یک روستای دور افتاده تبلیغاتش را ایمیل می‌کند؟
هیجانی را تصور کنید که هر روز صبح وقتی وب‌سایت خود را بررسی می‌کنید متوجه شوید وقتی خواب بودید کلی سفارش داشتید؟
آیا دوست دارید به یک نویسنده‌ی معروف تبدیل شوید که کتاب‌هایش را برای خوانندگان مشتاق امضا می‌کند؟
آیا دوست دارید به شخصی تبدیل شوید که از منابعی همچون سی‌دی، دی‌وی‌دی، کتاب الکترونیک، گزارش‌های ویژه و محصولات دیجیتال درآمد کسب کنید، بدون اینکه دفتر کار و کارمندی داشته باشید؟
آیا تا به حال آرزو داشتید به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شوید که برای جمعیتی مشتاق در سراسر ایران سمینار و کارگاه آموزشی برگزار می‌کند؟ [این لحظات را تصور کنید، وقتی ایستاده برای شما دست می‌زنند و خیل عظیمی از آدم‌ها را می‌بینید که به طرف میز محصولات هجوم میبرند تا کتاب‌ها، سی‌دی‌ها و ویدیوهای شما را بخرند.]
اگر پاسخ‌تان به یکی یا همه‌ی این سوالات مثبت باشد، پس عاشق این هستید که به یک کارآفرین حوزه‌ی تولید اطلاعات تبدیل شوید.
این روزها بازار کسب درآمد از طریق تولید اطلاعات و فروش آن در ایران بسیار داغ است. دوره‌هایی همچون کارخانه تولید اطلاعات، مدرسه استادی، استادان موفق، آکادمی مدرسان و … که توسط اساتید مختلف برگزار می‌شود، به شما آموزش می‌دهند که چگونه از دانش خود و از طریق تولید محتوا کسب درآمد کنید.
برای همین تصمیم گرفتم یک مقاله با عنوان کارآفرینی در حوزه‌ی تولید اطلاعات بیشتر به بررسی این موضوع بپردازم، با من همراه شوید.
کارآفرینی در حوزه‌ی تولید اطلاعات بسیار هیجان‌انگیز و پردرآمد است که چند سالی در دنیا و ایران مطرح شده است. هنوز جوان است و به لطف اینترنت قطعاً رشد زیادی می‌کند، چون اینترنت راه جدیدی برای رسیدن به مشتریان بالقوه در اختیارتان می‌گذارد. اساساً کاری که شما می‌کنید فروش اطلاعات، تخصص یا مهارت‌هایتان است.
اما اولین سوال اساسی که مطرح می‌شود این است کارآفرینی در این حوزه برای چه کسانی مناسب است؟
در ادامه به پنج حوزه که با فعالیت در آن می‌توانید به کارآفرینی در حوزه‌ی تولید اطلاعات فکر کنید اشاره میکنم؟

  • افرادی که از چرخیدن به دور خودشان خسته شده‌اند و می‌خواهند یک کسب‌وکار خانگی مبتنی بر اینترنت راه‌اندازی کنند.
  • نویسندگانی که در نهایت متوجه شده‌اند ارائه‌ی اطلاعاتشان در کتاب‌های ۲۰‌ هزار تومانی، بی‌پول نگه‌شان می‌دارد.
  • سخنرانان حرفه‌ای که در مدل نخ‌نما شده‌ی رفتن به دنبال  مخاطبان مختلف برای سخنرانی در هر هفته گیر افتاده‌اند.
  • افرادی که در حوزه‌های کامپیوتر که می‌خواهند بدانند چطور از مهارت‌های خود پول کافی به جیب بزنند.
  • مشاورانی که در دام دریافت پول به ازای هر ساعت گیر افتاده‌اند.
  • و …

و نکته آخر اینکه لزومی ندارد حتما در این حوزه‌ها باشید، ولی می‌توانید کسی باشید که در زمینه‌ی تخصصی خودتان که دوست دارید به بازار اطلاعات عرضه کنید. این هم خوب است مهم‌ترین نکته این است که تجربه و دانشی داشته باشید که دیگران حاضر باشند برای آن پول بدهند.
با وجود این، باید جمله‌ی کلیدی این مقاله را به شما هشدار بدهم: سایرین حاضر باشند برای تجربه و دانش شما پول بدهند. وقتی درباره‌ی کسب درآمد حرف می‌زنیم، دانش دانشگاهی یا همان آکادمیک تقریبا بی‌معنا است. این واقعیت که شما از برجسته‌ترین متخصصان ایران در زمینه‌ی مثل مهاجرت گوزن‌ها، کسوف یا عادت جفت‌گیری جغد باشید کمکی نمی‌کند.

با وجود این، باید جمله‌ی کلیدی این مقاله را به شما هشدار بدهم: سایرین حاضر باشند برای تجربه و دانش شما پول بدهند.

اگر به دنبال کسب درآمد هستید، اطلاعات‌تان باید ملموس، کاربردی و در دنیای واقعی به درد بخور باشد که افراد بتوانند از آن اطلاعات برای پیشرفت کارشان، بهبود زندگی خود، تقویت روابط‌شان، گسترش مهارت‌های خود، آموزش حیوان خانگی یا تربیت بهتر بچه‌های خود استفاده کنند. البته به خاطر داشته باشید دنیای کسب وکار پول‌های هنگفتی بابت اطلاعات در زمینه‌ی نحوه‌ی افزایش فروش، بازاریابی، مدیریت کارمندان، ارتقای سطح خدمات پس از فروش و غیره می‌دهد.
برخی از حوزه‌هایی که پتانسیل سودآوری برای کارآفرینان حوزه‌ی تولید اطلاعات به همراه دارند عبارتند از:
بازاریابی / بهبود روابط زناشویی / ایجاد کسب وکارهای خانگی / موسیقی / جذب نیرو / ورزش / سرمایه‌گذاری در ملک / سلامتی و رفاه / عتیقه‌جات / بازاریابی اینترنتی / کم کردن وزن / فروش / صنایع دستی / هنر / بازاریابی شبکه ای / حیوانات خانگی / سرمایه‌گذاری / مُد / ثروت آفرینی / استخدام کارمندان / روابط / کلکسیون در هر زمینه ای / طراحی وب‌سایت / باغداری / تشکیل خانواده / طراحی داخلی / تغذیه / سفر / مهارت‌های فن بیان و سخنرانی / آموزش زبان
و هزاران مهارت، سرگرمی و حوزه‌های مورد علاقه‌ی دیگر!
موضوعتان حتماً نباید به مذاق انبوهی از مخاطبان خوش بیاید، بلکه در واقع اغلب موقیت‌های بسیار سود‌آور در گوشه‌ی دنج بازار هدف (niche market) یافت می‌شوند. چون این گوشه‌ی بازارها زیر نظرند، هزینه دسترسی به مشتریان بالقوه حداقل است. همچنین یکی از دوستانم با فروش یک کتاب الکترونیکی برای افرادی که می‌خواهند بدانند در عروسی سر شام یا سایر رویدادهای اجتماعی چطور به افتخار کسی سخنرانی کوتاهی کنند پول خوبی گیرش آمد. نکته‌ی کلیدی‌اش این است محصولی مقدماتی داشته باشید تا مشتریان بالقوه سر راه‌تان قرار بگیرند و سپس همین‌طور که پایگاه مشتریان‌تان را می‌سازید، به ارائه محصولات جدید ادامه دهید.

چرا کارآفرینی در حوزه‌ی تولید اطلاعات این‌قدر شیرین، لذت بخش و سودآور است؟

این مدل کسب‌وکار سرگرم‌کننده است. به شما اجازه می‌دهد از دانشی که یاد گرفته‌اید و تجاربی که در این حین کسب کرده‌اید استفاده کرده و به ازای دریافت پول (آن هم پول زیاد) آن را به دیگران بفروشید. سخنرانان به راحتی می‌توانند ۱ تا ۳ میلیون در هر سخنرانی بگیرند. سخنرانان برتر ۵ میلیون بیشتر در می‌آورند. یک سمینار یک یا دو روزه بین ۶ تا ۱۰ میلیون و حتی بیشتر برایتان درآمد دارد.
محصولات آموزشی حاشیه‌ی سود بالایی دارند، ون افراد بابت هزینه‌ی تولید پول نمی‌دهند، بلکه برای ارزشی که آن محتوا دارد پول می‌دهند. شاید هزینه‌ی تولید یک گزارش ویژه ۱۰۰۰ تومان باشد، ولی آن را ۲۹ هزارتومان می‌فروشید یک مجموعه فایل صوتی شاید ۱۰ هزارتومان هزینه‌ی تولید داشته باشد، ولی آن را ۴۹، ۶۹ و حتی ۹۹ هزار تومان بفروشید. محصولات دیجیتال (مثل کتاب‌های الکترونیکی) با هزینه‌ی خیلی پایین تولید می‌شوند، ولی می‌توانید ده‌ها هزار تومان آن را بفروشید. ارزش در هزینه‌ی تولید محصول نیست بلکه در کاری است که مردم می‌توانند با اطلاعات درون آن انجام دهند.

ارزش در هزینه‌ی تولید محصول نیست بلکه در کاری است که مردم می‌توانند با اطلاعات درون آن انجام دهند.

اگر یک کارآفرین حوزه‌ی تولید اطلاعات باشید، این شمایید که ساعت و محل کارتان را مشخص می‌کنید، تنها نگرانی شما داشتن جایی با اینترنت خوب است. پس می توانید اگر دوست داشته باشید، بهار را در شیراز، تابستان را در منطقه یلاقی گیلان و زمستان را در کیش سر کنید. دنبال عشق‌تان بروید و از آفتاب لذت ببرید و سبک زندگی را در پیش بگیرید که بیشتر مردم خودشان را برای آن می‌کشند.
این‌ها که گفتم قسمت‌های خوبش بود. ولی برای کارآفرینی در این حوزه پیش شرط‌هایی نیز وجود دارند. اولین پیش شرط این است که باید دانش، مهارت یا تجربه‌ای داشته باشید که کسی برای یادگیری آن هزینه کند. ولی بیشتر مردم بالاخره چیزی دارند که کسی حاضر باشد برای آن پول بدهد. اگر شما هم دارید، این کسب‌وکار به شما اجازه می‌دهد آن مهارت و دانش را اهرم کنید.
در این مدل کسب‌وکار نیز برای شروع به مقداری پول نیاز دارید، ولی نه به پول زیاد. من با سرمایه‌ی بسیار کم یک کسب‌وکار بازاریابی اطلاعات با درآمد عالی ساختم (وب سایت کارآفرین برتر). همچنین می‌توانید اغلب پیش از عرضه‌ی محصولات‌تان، آنها را پیش فروش کنید. البته در نظر داشته باشید برای بازاریابی محصول‌تان تا مخاطب هدف، قطعا به مقداری پول نیاز دارید.
همچنین باید برخی مهارت‌ها را در خودتان توسعه دهید و برخی دانش‌های مهم را یاد بگیرید. این دانش در دو حوزه خواهد بود: اول بخش تولید. باید نحوه‌ی ضبط یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی، تهیه یک کتاب الکترونیکی و تکثیر منابع را یاد بگیرید و باید با جنبه‌های بسیاری از توسعه محصول آشنا باشید. بدون یادگیری اطلاعات مهم این حوزه، وارد این کار نشوید.
حوزه‌ی دیگری که در این مدل کسب‌وکار باید به مهارت خوبی در آن برسید بحث بازاریابی است. برای اینکه واقعاً در این کار موفق شوید، باید درباره‌ی تبلیغ نویسی، طراحی وب‌سایت، بسته‌بندی، قیمت‌گذاری و سایر مجموعه مهارت‌های مهم بازاریابی اطلاعات داشته باشید. توجه داشته باشید این کسب‌وکار برای تازه‌کارها نیست، ولی اگر مقداری پول برای سرمایه‌گذاری دارید و مشتاق یادگیری این مهارت هستید، پاداش خارق‌العاده‌ای در انتظارتان است و برای خلق ثروت زیاد، می توانید از اهرم استفاده کنید.
اگر فکر می‌کنید این مدل کسب‌وکاری است که دوست دارید دنبالش کنید، تکالیفتان را انجام دهید و آموزش‌های مورد نیاز را یاد بگیرید.

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.