آیا می‎خواهید یک کسب‎ وکار راه‎اندازی کنید یا یک شغل داشته باشید؟

0 200

به عنوان یک کارآفرین، اولویت‎تان چیست؟

به عقیده من اولین اصل کسب‎وکار؛ اصلی که از لحظه‎ای که تصمیم می‎گیرید کسب‎وکار‎تان چیزی باشد که آرزوی ایجاد آن را داشته‎اید- این است که کسب‎وکارتان باید توانایی رشد داشته باشد.

هفتاد درصد از شرکت‎ها و صد درصد از کسب‎وکار‎های مسکن، مالکیت فردی هستند. یک یا دو نفر، کسب‎وکار را می‎گردانند. همین.

این کسب‎وکارها مملو از صاحبانی‎ست که برای امرار معاش کار می‎کنند. آن‎ها در یک شغل فعالیت دارند و نه بیشتر. همه چیزی که همیشه می‎خواستند انجام دهند این بوده که شغلی ایجاد کنند و بر درآمد شخصی خود کنترل داشته باشند؛ محلی برای کارکردن بسازند، محلی برای انجام آن‎چه که می‎دانند چگونه انجامش دهند. یا اگر چنین نیست، کاری انجام دهند، هر کاری، تا بتوانند کار و نظر خود را به پول تبدیل کنند. به طور خلاصه، می‎خواهند کار آزاد داشته باشند (ارباب خود باشند).

به آن‎ها گفته شده که ایده انجام کاری برای خودشان یعنی انجام هر کاری که دوست دارند و وقتی آن کار را انجام می‎دهند، هر چیز دیگری سر راه‎شان قرار می‎گیرد.

متاسفانه این حقیقت ندارد.

شغل آزاد داشتن و ایجاد یک شرکت، دو مقوله متفاوت هستند. به همین دلیل است که بسیاری از کسب‎وکار‎ها شکست می‎خورند… زیرا اصلا کسب‎وکار نیستند.

آزمون واقعی یک کسب‎وکار این است که آیا این امکان وجود دارد که شما-‎به عنوان کارآفرین- در آن نباشید و آن کسب‎وکار بدون شما به کار خود ادامه دهد. این باید هدف اولیه شما باشد: کسب‎وکاری بسازید که به اندازه کافی بزرگ باشد که شما تنها کسی نباشید که در آن کار انجام می‎دهید. کارمندانی دارید که کار را انجام می‎دهند و وظیفه شما فکر کردن به رشد کسب‎وکار به اندازه‎ای بزرگ‎تر است. برترین اولویت‎تان باید این باشد که به آن نقطه برسید و به سرعت هرچه تمام‎تر به آن‎جا برسید.

بنابراین تصمیم بگیرید. آیا شغل می‎خواهید؟ یا می‎خواهید یک کسب‎وکار راه‎اندازی کنید؟ کار کردن فقط به صرف کار، فرساینده است. زحمت بی‎پاداش است. تلاش برای ساختن چیزی که پس ازآن خود-رو است و می‎تواند سبکی از زندگی فراهم کند که بسیاری افراد آرزوی داشتنش را دارند، اما تعداد کمی می‎توانند به آن دست یابند.

این‎قدرنگران انجام کاری که دوست دارید نباشید- فقط کاری را که انجام می‎دهید، دوست داشته باشید. عاشق چیزی باشید که می‎سازید و چیزی که در درازمدت برای‎تان به ارمغان می‎آورد. برای رونق کسب‎وکار خود، باید این کسب‎وکار، بسیار بیشتر از شغلی باشد که اکنون هست… باید توانایی رشد داشته باشد.

۸ بخش اصلی کسب‎وکار

یک کسب‎وکار کوچک سیستمی‎ست که در آن تمامی بخش‎ها در موفقیت و شکست کل آن دخالت دارند.

به منظور ایجاد موفق‎ترین کسب‎وکار کوچک در جهان، باید درک کنید که یک کسب‎وکار کوچک، سیستمی‎ست که در آن تمامی بخش‎ها در موفقیت و شکست کل آن دخالت دارند.

همچون هنری فورد که رابطه بین اتومبیل فورد و شرکت فورد (که تولیدکننده اتومبیل، عامل فروش و خدمات اتومبیل است)، شما نیز باید ارتباط بین تمامی بخش‎های کسب‎وکار خود و چگونگی ارتباط شرکت‎تان با دنیا را درک کنید.

بخش‎های اصلی کسب‎وکار عبارتند از:

  1. مصرف‎کننده – شاید تمام عمر خود را صرف فعالیت در یک صنعت کرده‎اید. همه چیز را در مورد درون آن صنعت می‎دانید. اما راه‎اندازی کسب‎وکار مستلزم رفتن به بیرون است. باید ابتدا نیازهای مشتری خود را در نظر بگیرید.
  2. رقیب – هر شرکت رقیب در پی مشتریان شماست. آن‎ها همگی برای حل مشکلی که کسب‎وکار شما حل می‎کند، پیشنهاداتی ارائه می‎دهند. وظیفه شما تحلیل آن راه حل‎ها و یافتن دلیل بهتر بودن راه حل خودتان است.
  3. کانال‎های توزیع – راه‎ها و کانال‎های توزیع متعددی در اختیارتان قرار دارند، اما شما باید بدانید که کدام یک برای کسب‎وکارتان موثرتر است. کانال‎هایی که در نهایت انتخاب می‎کنید، نحوه دسترسی و هزینه‎هایتان را تعیین می‎کنند.
  4. رسانه – چگونه کسب‎وکار خود را تعریف می‎کنید؟ می‎توانید کاری خبرساز برای بخش خبر انجام دهید یا تبلیغات را به خدمت بگیرید. حضور مداوم خود را در این عرصه حفظ کنید.
  5. امور مالی – این شامل سرمایه‎گذاری در اقدامات جدیدتان می‎شود. احتمال دارد که اولین قدم‎های‎تان خودراه‎اندازی باشند یا خودتان یا کسانی که می‎شناسید سرمایه‎گذاری کرده باشند. در ادامه راه، سرمایه‎گذاران می‎توانند امکاناتی را فراهم آورند، اما تمامی بخش‎های کسب‎وکارتان باید به آرامی پیش برود.
  6. استراتژی – بخش استراتژیک کسب‎وکارتان آن چیزی‎ست که در درون آن اتفاق می‎افتد. آن‎ها شامل استراتژی، بازاریابی، عملیات و امور مالی می‎شوند- که چهار عملکرد اصلی در کسب‎وکارتان هستند.
  7. تاکتیک – جنبه تاکتیکی کسب‎وکارتان با بازاریابی، عملیات و امور مالی نقاط اشتراکی دارند. این اجرای استراتژی‎ست که ایجاد کرده‎اید.
  8. رشد و توسعه – تمامی کارهای انجام شده توسط کارکنان در کسب‎وکارتان در این طبقه قرار می‎گیرد. بخش تاکتیکی شامل تاکتیک‎هایی می‎شود که بخش رشد و توسعه آن را اجرا می‎کند.

هر یک از این بخش‎ها باید با بخش‎های دیگر همکاری داشته باشد تا کل را تشکیل دهد. تا زمانی که کسب‎وکارتان به هماهنگی و همکاری به روشی سیستماتیک نرسد، در آشفتگی خواهد بود و وقتی نوبت به ایجاد کسب‎وکار کوچک و موفق در جهان می‎شود، آشفتگی نمی‎تواند کاری را پیش ببرد.

نظم یعنی تقارن و تقارن منجر به تعادل می‎شود. و تعادل نیازمند استحکام است. و استحکام نیازمند یکپارچگی است. برای رسیدن به یکپارچگی، تمامی بخش‎های کسب‎وکارتان باید با هم متناسب باشند و یکپارچه و با هم کار کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.