کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

شکست پیش نیاز پیروزی نیست؟

20 413

در دنیای کسب وکار شکست آیینی پیش بینی شده برای گذر شناخته شده است. همیشه در حال شنیدن این هستیم که «۹۰ درصد کارها با شکست مواجعه می‌شوند»، «تغییرات کاری شما ارزش چندانی ندارد»، «کار همیشه با شکست همراه است.»

با این همه عیب و ایرادی که در هوای اطافمان وجود دارد، شما راهی به جز استنشاق آن ندارید. ولی آن را عمیقا فرو نبرید. فریب کیفیت را نخورید. شکست آدم‌های دیگر، تنها شکست دیگران است، به آنان مربوط می‌شود نه به شما.

اگر دیگران نمی‌توانند برای محصولات خود بازاری پیدا کنند، ربط به شما ندارد. اگر نمی‌توانند گروهی مناسب برای همکاری تشکیل دهند، مشکل شما نیست. اگر نمی‌توانند خدماتشان را با قیمت مناسب عرضه کنند، به شما ارتباطی پیدا نمی‌کند. اگر نمی‌توانند درآمدی بیشتر از هزینه‌هایشان داشته باشند … خب، شما به دست آورید.

اشتباه بزرگ‌تر دیگر این است: باید از شکست‌هایتان درس بگیرید. از شکست‌هایتان به راستی چه درسی می‌آموزید؟ شاید بیاموزید دفعه بعد چکاری انجام ندهید، آیا این آموخته به راستی ارزشمند است؟ هنوز بعد از شکست شما نمی‌دانید گام بعدی که باید بردارید چیست؟

بیایید شکست را با موفقیت و پیروزی مقایسه کنیم. موفقیت، آموزشی حقیقی به شما می‌دهد. وقتی در کاری موفق می‌شوید شما آنچه را اثر بخش است می‌شناسید و می‌توانید دوباره به کارش گیرید و دفعه بعد به احتمال زیاد آن را بهتر انجام خواهید داد.

شکست پیش نیاز پیروزی نیست! تکامل جهان هستی براساس شکست‌های گذشته انجام نپذیرفته بلکه بر اساس موفقیت بنا شده است. همان چیزی که یرای شما نیز ضروری است.

 

 

20 نظرات
 1. امیرحسین علم باز می گوید

  با سلام و آرزوی موفقیت برای همه ی عزیزان
  به نظر من ، در برهه فعلی و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و اینترنت و امکان دسترسی آسانتر به منابع اطلاعاتی عظیم تر ، کسی موفق تر است که باهوش تر و زیرک تر باشد. این به این معنی است که لزوماً دلیلی ندارد که حتماً خود فرد آزمون و خطا کند بلکه کسی باهوش است که از تجارب دیگران پند بگیرد، آنها را آنالیز کند و طوری برنامه ریزی و استراتژی بچیند که در کنار عواملی که باعث موفقیتش میشود ، جلوی عوامل بحران زا و شکست زا را بگیرد.انسان ها یا خود سعی و آزمون میکنند یا میتوانند از تجربیات قبلی کسانی که در شرایط مشابه بوده اند بهره ببرند.

  1. سید حسین لعل موسوی می گوید

   من فکر می کن در ابتدا باید از تجربیات دیگران استفاده کر اما اگر باز هم مشکلی پیش آمد و شکست خوردیم از آن به عنوان تجربه ای افزون بر تجربیات دیگر استفاده کرده و به راهمان تا رسیدن به موفقیت ادامه دهیم

 2. سید مهدی غضنفری می گوید

  سلام
  به نظر من باید شکست را جور دیگر خواند
  اگر نتوانستیم جور دیگر بخوانیم به این صورت عمل کنید (کارگاه عملی
  ۱: ابتدا نفس عمیق بکشید
  ۲:شکست را با دستانتان بگیرید ولمس کنید
  ۳:چند بار آن را سبک سنگین کنید
  ۴:حال در این مرحله شکست را بشکنید
  همین
  شکست را تبدیل کنید به
  شک +ست
  وبه ابتدای ست الف اضافه کنید
  میشود
  است
  پس شکست =شک +است
  به شک هم اصلا محل نذارید

 3. حسین رجب زاده می گوید

  سلام
  راهکار من این است:
  بر ترس هات غلبه کن…
  کار کردن بر روی ترس ها یک پروسه زمان بر و گاها پر زحمته. برای اینکه بتونی بر ترس از شکست غلبه کنی، باید این طرز فکر رو در خودت شکل بدی و اجازه بدی که این افکار از تو دور بشه…
  اولین و بزرگترین مانعی که همیشه مانع و سدی میشه جلوی موفقیت ما، معمولا خودمون هستیم..تو می تونی یک سفر ۱۰۰۰ کیلومتری رو با برداشتن گام های کوچک برداری و تا زمانی که این گامها ادامه دار باشه، تو محکوم به رسیدنی… شک نکن!
  موفق باشید.

 4. هانی می گوید

  سلام
  اصلا هیچگاه کلمه ای به اسم شکست وجود ندارد ، شکست کلمه ای که آدم های کوچک برا توجیه نتایجی که نتونستند بدست بیارند استفاده می کنند
  چون همه می دونیم برای رسیدن به نتیجه دلخواه یا لازم هست روش خودمون رو عوض کنیم یا روشی رو که دنبال می کنیم تصحیح کنیم تا بتونیم به نتیجه دلخواه برسیم
  و اینکه شکست رو این طوری تعریف کنیم یا در حال یادگیری هستیم یا تجربه ای بدست میاریم
  و اینکه یادمون باشه در دل هر شکست یک پیروزی و موفقیت به اندازه همون یا بزرگتر وجود داره ، و خدا هدیه ای رو که میخواد به ما بده در یک بسته ای به اسم سختی قرار داده لازم این بسته رو باز کنیم و هدیه خودمون رو بگیریم
  پس کسب و کار خودمون رو شروع کنیم و بدونیم سختی های کار درونش یک هدیه است چون نمی تونیم از قبل هدیه رو ببینیم گاهی احساس ضعف می کنیم و میگیم شکست خوردیم و در حقیقت ما کار خودمون رو ادامه ندادیم
  با تشکر

 5. Askarinezhad می گوید

  آفتاب به گیاهی می تابد که سر از خاک بیرون آورده باشد…
  —-
  بعضی وقت ها موفق می شوید
  بعضی وقت ها یاد می گیرید… رابرت کیوساکی
  —-
  انسان ها شکست نمی خورند؛ بلکه تنها تلاش کردن را موتقف می سازند… گوته
  —–
  من در بعضی امتحاناتم مردود شدم
  اما دوستم تمام درس هایش را با موفقیت گذراند
  اکنون او یک مهندس در شرکت مایکروسافت است
  من فقط… مدیر مایکرو سافت هستم. * بیل گیتس

 6. مهدی حسینی می گوید

  سلام
  در دنیایی که اطلاعات زیادی وجود دارد . کسب کردن اطلاعات و به روز بودن و پرورش خلاقیت عوامل مهم پیروزی است

 7. یونس می گوید

  با سلام
  به نظر من چیزی به نام شکست (یعنی انچه که باید بابت اتفاق افتادنش ناراحت بود) وجود نداره ، دنیا کارش رو به خوبی داره انجام میده و ما به نتیجه ی عملمون تاویل به شکست و پیروزی می کنیم.ما برای اینکه یک اتفاق بیفته باید علت تامه و کامل اون اتفاق رو بوجود بیاریم تا اون اتفاق به نحو احسن و به راحتی انجام بشه ولی ما علت کامل اون اتفاق رو بوجود نمی اوریم و علت ناقصش رو که حدس میزنیم برای یک خوشحالی باید وجود داشته باشه رو جمع و جور میکنیم و با این وجود نتیجه ی دلخواهمون رو نمی گیریم و به اسمون و زمین بدبین میشیم و میگیم شکست. درحالی که همه چیز سر جاش قرار داره فقط ما دقیق کارایی که باید انجام میدادیم رو انجام ندادیم و این نتیجه ی کاملا صحیح اعمال ماست.
  پس برای انچه که موفقیت می خونیمش باید تمام عوامل رو بوجود بیاریم تا اتفاقه بیفته.
  با تشکر

 8. م ح می گوید

  سلام
  اصلا مهم نیست که شما چه میگویید بلکه مهم فقط آن چیزی است که ضمیر ناخودآگاه شما میگوید یا بدنبال آن هست یعنی شمای واقعی «ضمیرناخوداگاهتان» واقعا واقعا واقعا بعنوان هدف واقعی و نهایی بدنبال آن هست که بعضی افراد بعضی وقتها به هر دلیلی درونی دنبال شکست خوردن هستند و به آن میرسند! که در حقیقت همیشه پیروزی است یعنی فقط افرادی شکست میخورندکه درته دلشان بدنبال آن بوده اند و نفع خود رادر آن میدیدند! و به همین خاطر ما ان شاءا.. داریم نه ان یرید ا..!
  شاد و پیروز باشید

 9. M.Reza می گوید

  همه چیزهایی که در زندگی ما وجود دارد نتیجه یک انتخاب است.انتخاب ها ریشه تک تک نتایج به دست آمده هستند.اگر انتخاب ضعیفی داشته باشید، خود را در جایگاهی می یابید که مجبور به انتخاب های جدید و حتی دشوارتر خواهید بود.اگر هم اصلا انتخاب نکنید، مجبور می شوید منفعلانه هر آنچه در مسیرتان قرار می گیرد را بپذیرید.
  گر می خواهید زودتر به موفقیت برسید، کارهای بیشتری را امتحان کنید، اقدامات بیشتری انجام دهید، پرمشغله تر شوید، هر روز کاریتان را زودتر شروع کنید، سخت تر کار کنید، دیرتر دست از کار بکشید، با این اقدامات شانس موفقیت شما بیشتر می شود. طبق قانون احتمالات، هر چه گزینه های بیشتری را امتحان کنید، احتمال انجام یک کار خاص که سرنوشت ساز است بیشتر می شود
  ویژگی کلیدی افراد برتر، « تمایل به اقدام » است. شعار آن ها سه کلمه است: « آماده، هدف، آتش ».

 10. حمید می گوید

  سلام اگر دیدگاه درست باشد شکستی وجود ندارد بلکه همه درس موفقیت است.

 11. مارال رضایی می گوید

  سلام وخداقوت بخاطر مطالب خوبتان
  بقول ادیسون که میگه شکستی در کار نیست بلکه فقط اشتباه است ،پس باید اشتباه اصلاح شود.درکسب وکارهمه احتمال اشتباه وخطا هست. اما در خطا ماندن مساوی بانابودیست
  به نظرمن پیش بینی وضعیت آینده یک امر ضروریست که احتمال خطا واشتباه به حداقل برسد.

 12. محمد حقیفت می گوید

  سلام. طبق قانون باورها اگر باورتان شود که شکست لازمه پیروزی هست همین اتفاق برایتان میافتد اما اگر با قدرت باور کنید که بدون هیچ شکستی میتوانید پیروزی را کسب کنید پیروزی عایدتان میشود. پس میتوان با داشتن باورهای درست ومثبت والگو قرار دادن افرادی که بدون شکست به پیروزیهای بزرگ رسیدند پیروزیهای پیاپی را نصیب خود کرد.

 13. سجاد ملائی می گوید

  ببینید اگه بخوایم در طول تاریخ با استفاده از تجربیات دیگران بررسی کنیم که به این نتیجه میرسیم بله کسانی که به موفقیت رسیدن شکست های زیادی رو تجربه کردن … مثل ادیسون و … اما موفقیت اونها در حد خیلی بزرگ بوده …
  اما ، اما ، و اما حتما حتما نباید برای موفقیت شکست خورد …
  همچنان که دوستان عزیز اشاره کردن با توجه به حجم زیاد اطلاعات موجود در فضای مجازی و تجربیات دیگران وو میتونیم با کامل کردن اطلاعاتمون در همون مرحله اول موفق بشیم …
  پس باز هم میگم … ممکنه برا رسیدن به موفقیت شکست بخوریم .. اما این نیس که اگه شکست نخوردیم پس موفق نمیشیم!!!
  از همه دوستانی که نظر دادن ممنونم ..
  همچنین از همه دست اندر کاران سایت کارآفرین برتر

 14. حسین زارعی می گوید

  درسهایی که از یک شکست می توانیم بگیریم از درسهای ده پیروزی بیشتر است.

 15. یوسف می گوید

  شکست باید باشد تا پیروزی معنا پیدا کند.

 16. بهزاد می گوید

  هر انسان در مسیر رسیدن به یک هدف مشخص، باید استراتژی هایی بر مبنای تجربیات بدست آمده تا به امروز و تلفیق آن با تفکر امروز خود طراحی کند و هنگامیکه وارد عمل شد تا آخرین نفسهایش بجنگد…آنگاه یا پیروز خواهد شد یا در بدترین حالت درسی خواهد آموخت. به هرحال او پیروز است. اما شاید کمی دیرتر! (به مخاطبان محترم سایت توصیه میکنم داستان “در ۹۰ سانتیمتری طلا” در کتاب “بیاندیشید و ثروتمند شوید اثر ناپلئون هیل” را حتما بخوانند.
  و نکته آخر اینکه ما انسانها باید سعی کنیم اشتباهات گذشتگان را تکرار نکنیم؛ زیرا همین میتواند رمز بزرگی در رسیدن به موفقیت باشد.از آنجایی که در طول زندگانی بشر آنقدر اشتباه رخ داده است که اگر فقط بخواهیم همان ها را “تکرار نکنیم” براستی به بهترین مدلهای رسیدن به موفقیت خواهیم رسید.
  موفق باشید.

 17. ابوذر روشن سروستانی می گوید

  سلام
  کلمه شکست در زندگی همه کسایی که موفق هستند و الان جزئی از بزرگان هر کاری هستند وجود داشته و همه اونها به نوعی یک یا چند بار در زندگیشون شکست رو تجربه کردند.به نظر من شکست یه جور توقف تو کار هست برای اینکه انسان به گذشته نگاه کنه نه اینکه حسرت اون رو بخوره بلکه برای اینکه از گذشته درس بگیره و تجربه پیدا کنه که اون اشتباهات رو دوباره انجام نده و با اصلاح امور پیشرفت کنه.پس در همه کاری ممکنه اون توقف انجام بشه که بعضی وقتها برای پیشرفت بهتر کارها لازمه.

 18. جعفر و صادق مرادی می گوید

  با سلام
  به نظر ما برای شکست نخوردن یک فرمولی خود ما تدوین کردیم که به جرات می توان گفت که پیروزی را تا ۹۵ در صد تضمین می کند و آن این است که:
  پیش از شروع هر کار از خود ۴ سوال بپرسید:
  ۱-چرا؟(این کار را انجام دهم)
  ۲-چگونه؟(چطور این کار را انجام دهم)
  ۳-چه وقت؟(چه موقع این کار را انجام دهم)
  ۴-آنتروپی؟(که همان بی نظمی در فیزیک است که در کار به معنی این است که جنبه های منفی کار را پیش بینی کنید)
  سه عامل اول را معمولاً همه ازآنها آگاه هستند ولی حالا بیایید آنتروپی را تجزیه و تحلیل کنیم:
  معنی آنتروپی در فرهنگ عامه به معنای اطلاعات مخفی است که ما از آن خبر نداریم چه مثبت و چه منفی.
  مثبت ها اگر درست پیش بینی شوند یا نشوند خود در انتهای کار بروز پیدا می کند ولی بحث ما روی جنبه منفی آنتروپی است که می توان آن را تا حد خیلی زیادی پیش بینی کرد و برای حل آن برنامه ریزی کرد مانند:
  مریضی طولانی مدت-فوت شخص یا نزدیکان-به خطر افتادن امنیت ملی کشور و ……. خیلی از مثالهای دیگر که از حوصله عزیزان خارج است

  ما مطمئن هستیم که اگر با مطالعه زیاد خود شخص، به کار گیری مشاوران کارکشته و پیش بینی هزینه ها می توان به ۹۵ درصد هدف مورد نظر رسید و شکست را تا حد ممکن کم رنگ کنیم

  با تشکر

 19. jamal می گوید

  شکست == شکست

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.