کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

شاه کلیدی به نام آدمیزاد!

0

در ایران عدم انتخاب تیم کاری مناسب، بروز اختلافات میان شرکا، جدا شدن یک فرد کلیدی از بدنه اجرایی و یا مدیریتی شرکت از مهم‌ترین عوامل تعطیلی یا رکود کسب‌وکارها به شمار می‌آید. این موضوع به اندازه‌ای برای ملت احساساتی ما معضل درست کرده است که یک فصل کامل از کتاب «از ایده تا ثروت» به موضوع «شراکت» اختصاص داده شده است. در اینجا فقط به ذکر شاه‌کلید اختلافات احساسی می‌پردازیم که عبارت است از این که: «هر یک از طرفین نباید موضوع را فقط از منظر خود بنگرد و در نتیجه، منافع دیگران را نادیده انگارد.»

نگارش هوشمندانه بخش «منابع انسانی» در هر برنامه مدیریتی، می‌تواند در بهره‌مندی از منابع مالی مثل تسهیلات بانکی یا جذب سرمایه‌گذار، بسیار مؤثر واقع شود. در این بخش پس از ترسیم ساختار سازمانی شرکت، می‌توان به شرح هر یک از موارد زیر پرداخت:

  • تعداد نیروی انسانی مورد نیاز
  • نوع تخصص منابع انسانی
  • شیوه به کار گیری آنها
  • منبع تأمین نیروها
  • برنامه حفظ و ارتقای شغلی پرسنل

لازم به ذکر است که در کشور ما طرحی که دارای اشتغالزایی بیشتری باشد، شانس بالاتری برای گرفتن وامهای بانکی و معافیتهای مالیاتی و بیمه‌ای دارد. ولی این رویه هم دارای آفتی مثل تولید کالا با استخدام نیروی انسانی سربار به جای اتخاذ رویه بهره‌وری نیروهاست! شبیه همین تفکر در سوءتفاهم پارکهای فناوری در پذیرش شرکتهای دانش‌بنیان به چشم می‌خورد. مثلاً ممکن است شما برای تولید یک کالای ساده به فناوری بالایی نیاز داشته باشید ولی با استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته و نه تعداد زیادی نیروی دکترا که پای دستگاهها بایستند!

درباره شرح مسئولیت افراد باید این نکات را مشخص سازید:

دایره مسئولیتهای تک‌تک کارکنان، تمام‌وقت یا پاره‌وقت یا پروژه‌ای بودن، میزان دستمزد هر صاحب تخصص، عیار مهارتهای مورد نیاز شرکت، مدل روابط کاری پرسنل با هم (خطی یا ماتریسی) به ویژه عادت دادن آنها به مستندسازی و مکتوب کردن کارها با نگارش گزارشهای مختصر و مفید. این امر امروزه و با حذف مدیران میانی در شرکتها و جایگزینی نرم‌افزارها به جای آنها بیشتر اهمیت می‎یابد چرا که دیگر کسی به عنوان هماهنگ‌کننده افراد و یکپارچه‌ساز سازمان یا تدارکاتچی طراحان برای چانه‌زنی به منظور تأمین نیازهای ایشان وجود ندارد و کارکنان باید خودشان با هم هماهنگ شوند.

[mailerlite_form form_id=14]

در یک سامانه مدیریتی از پایین به بالا، همه اعضا در تصمیم‌گیری‌ها نقش دارند. این روش، بخشی از آیینی است که گویا به مدیریت ژاپنی مشهور شده است و پیشتر یک بار در تاریخ، به هنگام شکل‌گیری غولی به نام ژاپن از بستر خاکسترهای بمب اتمی، کارایی خود را به اثبات رسانده است. بر خلاف نظامهای مدیریتی ایران که عمدتاً استبدادی و نیز از بالا به پایین است، در این روند همه افراد عضو تشکیلات حتی کوچکترین آنها هم نسبت به کل قضیه، احساس تعلق می‌کنند و چه سرمایه‌ای ارزشمندتر از این حس برای بقای یک حرکت جمعی؟ یعنی یک تشکیلات قانونمند و سازمان‌یافته و نه فردگرا.

در نگارش شرح وظایف کارکنان، بهتر است که شما تنها به تعریف کلیات بپردازید و جزئیات برای حفظ انعطاف‌پذیری مجموعه به عاملان آن واگذار شود چون راههای رسیدن به خدا بیشمارند! بر طبق  اصل «لورنس پیتر» در یک تشکیلات سلسله‌مراتبی، آن‌قدر بکن‌نکن وجود دارد که به جای شکوفایی قابلیتها، توانمندی‌ها و کارایی کارمندان، حتی اعتماد به نفسشان نیز گرفته می‌شود.

ساختارهای رسمی، شرح وظایف دقیق و غیر قابل تغییر و ارتباطات تعریف‌شده، یک زندان واقعی برای همکاران است. چنین سازمانی را به راستی افراد «در بند» اداره می‌کنند. اگر وظیفه هر فرد از سازمان، صرفاً انجام جزئی از امور باشد یکپارچه‌سازی، نقش همیشه ناموفقی است که برعهده مدیر سنتی باقی می‌ماند و ناکامی‌های پی‌درپی وی را در اداره سازمان سبب می‌گردد. با ژرف‌نگری در این امر در می‌یابیم که مسئول سازمان به جای سازماندهی خشک و نامنعطف، باید به ایجاد گروههای کاری و ارتقای فرهنگ کار تیمی همت بگمارد. بدین ترتیب هر گروه کاری نه تنها مسئولیت یکپارچه‌سازی امور محوله را به‌طور طبیعی برعهده می‌گیرد بلکه مشتاقانه و با دقت به هماهنگی نتایج کار خود با دیگر گروههای کاری می‌پردازد. روحیه کار تیمی، فقط با نتایج مثبت و پیروزی نهایی سیراب خواهد شد (فصل مربوط به «اهمیت رسیدن به جواب» را در همین کتاب بخوانید) و این جو با روحیه فرافکنی مرسوم در سازمانهای سنتی، به کلی متفاوت است.

درباره مسائل موجود در تشکیل «تیمهای کاری» در یک گفتار کامل در جلد نخست مجموعه کتابهای «طعم دانایی» به نام «کمپوت هلو» به تشریح موارد لازم پرداخته‌ایم که خواننده علاقه‌مند را به مطالعه آن کتاب ارجاع می‌دهم. همچنین نکات مربوط به «مدیریت زمان» را می‌توانید در کتاب «گنج پنهان» از همین نگارنده بیابید.

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.