کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

برنامه‌ریزی بلندمدت افسانه‌ای بیش نیست!

0 227

برنامه‌ریزی بلند مدت به‌خصوص در کسب‌وکار افسانه‌ای بیش نیست، مگر آنکه پیشگو باشید. عوامل زیادی بیرون از اختیار شما هستند: اوضاع بازار، رقبا، مشتری‌ها، اقتصاد و امثال آن. برنامه‌ریزی کردن موجب می‌شود احساس کنید چیزهایی را در اختیار دارید که هیچ‌وقت در اختیار ندارید.
چرا این نوع برنامه نوشتن را به‌راستی همان چیزی که هست نمی‌نامیم: حدس و گمان. از همین‌الان همه برنامه‌ریزی‌ها را حدس و گمان بنامیم، برنامه‌های تجاری را گمانه‌های تجاری، برنامه‌ریزی‌های اقتصادی را حدس و گمان‌های اقتصادی و تدابیر راهبردی خود را گمانه‌های راهبردی بنامید.
الآن می‌توانید از نگرانی درباره این برنامه‌ریزی‌ها دست بکشید. آن‌ها ارزش نگرانی را ندارند.
هنگامی‌که حدسیات خود را به شکل برنامه درمی‌آورید، به محیط خطرناکی قدم می‌گذارید. برنامه‌ریزی اجازه می‌دهد گذشته، آینده را هدایت کند. چشم‌بند بر چشم شما می‌گذارد. «این مسیری است که باید طی کنیم، زیرا؟ خب، چون این مسیر از قبل برنامه‌ریزی‌شده است.»
و مشکل همین‌جاست: برنامه‌ریزی با تصمیم‌گیری‌های فوری ناسازگار است.
چرا؟ چون شما باید بتوانید هر جا که لازم است بی‌درنگ تصمیم‌گیری کنید. گاهی لازم است بگویید: «ما مسیری تازه در پیش می‌گیریم، زیرا ضرورت امروز ایجاب می‌کند.»
زمان‌بندی برنامه‌های بلندمدت گیج‌کننده است. شما بیشتر اطلاعات را هنگامی به دست می‌آورید که سرگرم انجام دادن آن هستید، نه قبل از آن؛
و شما چه زمانی برنامه‌ریزی می‌کنید؟ به‌طورمعمول قبل از آنکه کاری را شروع کرده باشید. آن هنگام فاجعه‌آمیزترین زمان برای تصمیم‌گیری‌های بزرگ است.
هدف از این حرف‌ها این نیست که نباید درباره‌ی آینده فکر کنید یا درباره‌ی چگونگی رویارویی با مشکلاتی که ممکن است از راه برسند بیندیشید. این کار ارزش بسیاری دارد. هدف این است که احساس نکنید که لازم است همه‌چیز را بنویسید یا تمام‌وقت نگران باشید.
اگر برنامه مفصلی بنویسید، به‌احتمال‌زیاد هرگز به آن نگاه نخواهید کرد. برنامه‌های نوشته‌شده در بیش از چند صفحه به‌طورمعمول، در لای کاغذهای دیگر می‌مانند و خاک می‌خورند.
برنامه‌ریزی‌های بلندمدتی را که بیشتر بر حدسیات استوارند رها کنید. برای کارهایی که باید در این هفته انجام دهید تصمیم بگیرید، نه کارهای مربوط به ماه آینده و سال آینده. مهم‌ترین کار بعدی را محاسبه کنید و آن را انجام دهید. درست قبل از آنکه کاری را انجام دهید، درباره چگونگی آن تصمیم بگیرید، نه خیلی پیش از آن.
کار کردن بدون برنامه‌ریزی ممکن است ترسناک به نظر برسد. ولی پی گرفتن کورکورانه‌ی برنامه‌ای که هیچ ربطی به واقعیت ندارد، از آن نیز ترسناک‌تر است.

[av_image src=’http://karafarinebartar.com/wp-content/uploads/2015/05/goals-banner.png’ attachment=’6725′ attachment_size=’full’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=’page,6683′ target=’_blank’ caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’][/av_image]

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.