کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

قرض‌کردن، آخرین راه چاره‌ است؟

2 193

یکی از نخستین پرسش‌هایی که از من پرسیده می‌شود این است: برای سرمایه‌گذاری از کجا می‌توان پول تهیه کرد؟ در پاسخ می‌خواهم بگویم که سرمایه‌گذاری نه قرض گرفتن. قرض گرفتن واژه درست‌تری هست که باید جایگزین سرمایه‌گذاری کرد، اگر شما چیزی مانند کارخانه یا رستوران می‌سازید واقعاً به قرض کردن نیاز دارید، اما بسیاری از کسب‌وکارها – به‌ویژه امروزه – به زیربنای پرهزینه نیاز چندانی ندارند. ما امروز در اقتصادی خدماتی زندگی می‌کنیم. مشاغل خدماتی مثل مشاوره، شرکت‌های نرم‌افزاری، خدمات مراسم و جشن‌های ازدواج، طراحی تبلیغاتی و صدها کار دیگر به‌صرف هزینه‌ی زیاد نیاز ندارد.

اگر کسب‌وکار شما این‌چنین است تا جایی که می‌توانید از قرض گرفتن پرهیز کنید. در واقع بدون در نظر گرفتن کاری که شروع می‌کنید تا جایی که امکان دارد کمتر از پول دیگران استفاده کنید. خرج کردن از کیسه‌ی دیگران شاید خیلی عالی به نظر برسد، ولی مشکلاتی ازاین‌دست به همراه خواهد داشت:

اختیار کار را از دست می‌دهید. وقتی برای سرمایه‌گذاری دست نیاز به‌سوی دیگران دراز می‌کنید، احتمالاً ناگزیر هستید پاسخگوی آنان باشید. شاید در ابتدا وقتی‌که بیشتر شرکا با یکدیگر توافق دارند، بد به نظر نرسد، ولی وقتی کارها روی غلتک می‌افتد چه می‌شود؟ آیا شما کاری شخصی را پایه‌ریزی کرده‌اید تا از دیگران دستور بگیرید؟ البته که نه. پس بهتر است خودتان پول فراهم کنید و هرگونه که مایل هستید کارتان را پیش ببرید.

اولویت اولتان «پول درآوردن» می‌شود. سرمایه‌گذاران، به‌طور معمول تمایل دارند در کوتاه‌ترین زمان ممکن پول خود را، به همراه سود آن پس بگیرند؛ و هنگامی‌که هدف به دست آوردن پولی می‌شود که در سرمایه‌گذاری به کار گرفته‌شده است، کارهایی که برای به نتیجه رسیدن به زمان طولانی نیاز دارند، از برنامه خارج می‌شوند.

خرج کردن پول دیگران اعتیادآور است. هیچ کاری آسان‌تر از خرج کردن پول دیگران نیست. ولی به‌زودی تمام می‌شود و شما مجبور خواهید شد پول بیشتری قرض بگیرید و هر بار که شما پول بیشتری قرض می‌گیرید، مشکلاتتان بیشتر می‌شود.

در کل معامله‌ی خوبی نیست. وقتی شما تازه‌کارید، هیچ نفوذ یا ابزاری برای فشار نخواهید داشت. زمان بسیار بدی برای وارد شدن به مبادلات مالی است.

مشتری‌ها اولویت خود را از دست می‌دهند. شما مجبور می‌شوید به‌جای توجه به خواسته‌های مشتریان، تمام توجه خود را به سرمایه‌گذاران و یا پس دادن قرضی که از دیگران گرفته‌اید معطوف کنید.

جمع‌آوری پول واقعاً مشقت‌بار است. جست‌وجوی پول برای سرمایه‌گذاری مشکل و تحلیل برنده است. به ماه‌ها صرف وقت برای ملاقات با آدم‌ها، کارهای قانونی، بستن قراردادها و امثال این نیاز دارد. این کار به‌ویژه زمانی که شما به‌راستی باید ذهن خود را برساختن چیزی بزرگ متمرکز کنید، بسیار گیج‌کننده خواهد بود.

به‌راستی ارزشش را ندارد. من بارها و بارها از صاحبان مشاغل و شرکت‌ها شنیده‌ام که این راه را رفته و پشمان شده‌اند. آنان معمولاً درباره هیجان ابتدای کار و دردسرهای پس‌ازآن داستان‌های متفاوتی می‌گویند: نخست، شما با هیجان سرمایه‌گذار پیدا می‌کنید. ولی به‌زودی مجبور به تشکیل جلسه با سرمایه‌گذاران هستید و یک‌باره به این فکر می‌افتید که «وای من خودم را در چه مخمصه‌ای گرفتار کرده‌ام؟» و اکنون دیگران هستند که تصمیم‌گیری می‌کنند.

این مسئله در مورد قرض گرفتن هم صدق می‌کند، بعد از مدتی زمان پس دادن قرض‌ها فرا می‌رسد و شما به‌جای آنکه تمام تمرکزتان بر روی کار تازه تأسیستان باشد باید به فکر جور کردن پول و یا جواب دادن تلفن باشید.

راه‌حلی که من به شما پیشنهاد می‌کنم این است که: قبل از اینکه خود را در چنین مشکلاتی گرفتار کنید، درصدد یافتن راه دیگری برآیید.

دربارۀ این مقاله چه نظری دارید؟ سپاسگزار می‌شوم دیدگاه‌های ارزشمند خود را اینجا بنویسید.

2 نظرات
  1. فربد بهمنی می گوید

    سلام ممنون از مطلب آموزنده شما.
    بله می توان برای مدتی به صورت مزدی و یا حقوقی کار کنیم و تا می شود به این پول ها دست نزنیم تا جمع شود. و یا این که با ایده های کم سرمایه چند راه در امد غیر فعال ایجاد کنیم تا سرمایه کم کم جور شود.

  2. علی بخشی می گوید

    در عمل جمع کردن پول و دست نزدن به آن بسیار مشکل تراز قرض کردن است.

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.