۵ واقعیت درباره کارآفرینی

3 286

برای آن‌که موفق شوید شرکت کارآفرینی خود را ایجاد کنید باید قبل از آن‌که کار خود را شروع کنید اتفاق بی‌نظیری در درونتان روی دهد که می‌توان آن را اتفاق لحظه الهام‌بخش یا درک آنی نامید. درک آنی زمانی در شما به وجود می‌آید که جهان هستی گوشه‌ای از رازهای خود را در یک‌ لحظه برایتان نمایان می‌سازد.

در آن لحظه کارآفرین به هویت یک کسب‌وکار موفق پی می‌برد و رازی برایش برملا می‌شود، که در آن افراد، فرآیندها، سیستم‌ها، ایده‌ها و حقایق، مشتریان، سرمایه‌گذاران، فناوری و هدفی فوق‌العاده مهم گرداگرد هم می‌آیند تا نتیجه‌ای حاصل شود که رضایت همه را به خود جلب نماید نتیجه‌ای که هم مقرون‌به‌صرفه بوده و هم از طریق تجربه به‌دست‌آمده است، همچنین همزمان هم احساسات را ارضا می‌کند و هم کاملاً واقع‌بینانه است. دستیابی به چنین نتیجه‌ای ارزش آن را دارد تا زمان، پول، قوه تخیل و انرژی زیادی را صرف آن کنیم.

قبل از آنکه به طور جدی به کارآفرین شدن فکر کنید یا فرآیند آن‌را آغاز کنید بایستی بدانید پنج واقعیت که از خصوصیات درونی شخصیت یک کارآفرین برخواسته کدامند.

واقعیت شماره ۱: کارآفرین یک مخترع است، اما کمتر مخترعی توان، کارآفرینی دارد.

یک مخترع همیشه با چشمانی باز به دنیا نگاه می‌کند و همیشه این سؤال را از خود می‌پرسد: «چه چیزی در این دنیا کم است؟» سپس با پیدا کردن جواب،  قطعه گم‌شده تصویر جهان (کمبود) را خلق می‌کند و تا زمانی که آن را خلق نکند آرام نمی‌نشیند.

آنچه یک کارآفرین انجام می‌دهد با آنچه که یک مخترع انجام می‌دهد متفاوت است. یک کارآفرین کسب‌وکارهای جدید می‌آفریند درحالی‌که یک مخترع زمینه و امکانات تولید محصولات جدید را خلق می‌کند.

از نظر کارآفرین، کسب‌وکاری که به دست او ایجاد می‌شود یک محصول است. محصول بی‌نظیری که در مقایسه با محصولات کسب‌وکارهای عادی متمایز و نمایان است و به خاطر همین متمایز بودنش، مورد توجه افراد ازجمله مشتریان، کارمندان، تأمین‌کنندگان، وام‌دهندگان و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

اگر یک کسب‌وکار از همان ابتدا بی‌نظیر یا منحصربه‌فرد نباشد نمی‌توان نام آن را اختراع گذاشت یا آن را یک کسب‌وکار کارآفرینانه نامید.

اگرچه یک کسب‌وکار کارآفرینانه ممکن است ۱۰۰% موفق نباشد، ولی مطمئناً اگر کسب‌وکاری مبتنی بر کارآفرینی نباشد شکست آن حتمی است.

واقعیت شماره ۲: کارآفرین فرصت‌های کاری را نمی‌خرد بلکه آن‌ها را می‌سازد.

اکثر فرصت‌های شغلی از قبیل نمایندگی‌های فروش (فرانشیزها) موفقیت خریدارانش را با درصد  بالایی ضمانت می‌کنند. اما این فرصت در صورتی خوب است که شخص خریدار تمایل و شور و اشتیاقی برای ایجاد یک کسب‌وکار کارآفرینانه نداشته باشد.

کارآفرینانی که فرصت‌های شغلی را می‌خرند هر چه قدر هم در آن مشاغل موفق عمل کنند، باز هم دچار یاس و دلسردی می‌شوند. شور و اشتیاق کارآفرین برای آن نیست که کسب‌وکار موفقی را اجرا کند یا کسب‌وکاری که شخص دیگری آن را ایجاد کرده، به جریان بیندازد. بلکه برای آن است که خودش کسب‌وکار بی‌نظیر و موفقی را خلق کند.

فرصت‌های شغلی برای متخصصان یا مدیرانی ایجاد می‌شود که اشتیاقی به کارآفرین بودن و خلق چیزهای جدید ندارند و فقط به داشتن یک شغل موفق فکر می‌کنند. ۹۹% فرصت‌های شغلی اینگونه‌اند. حتی ممکن است شغل جدیدی که می‌خرند از شغل قبلی‌شان بهتر باشد(که در بیشتر موارد این‌گونه نیست) ولی باز هم شغل محسوب می‌شود نه کسب‌وکار.

واقعیت شماره ۳: کارآفرین،موفقیت اختراع خود را در بازخورد مخاطبان جستجو می‌کند.

مردم از ایده کاری بکر و موفق لذت می‌برند. بنابراین شور و اشتیاق کارآفرین تنها به خاطر خلق یک کسب‌وکار جدید نیست بلکه وقتی دیگران از اختراع او لذت می‌برند این شور و اشتیاق افزایش می‌یابد. کارآفرین در این حالت همانند آن مجری‌ای است که هم به کارش عشق می‌ورزد و هم واکنش‌های مشتاقانه حاضرین و تماشاچیان او را به وجد می‌آورد. از نظر کارآفرین هیچ‌چیز رضایت‌بخش‌تر از آن نیست که حضار، اجرای او را مورد تحسین و تشویق قرار دهند.

هر مشتری‌ای که محصول ایجادشده توسط کسب‌وکار کارآفرین را می‌خرد و سپس برای خرید مجدد بازمی‌گردد، در واقع خلاقیت، هوش و اجرای موفق آن کارآفرین را مورد تحسین و تأیید قرار می‌دهد. کارآفرین عاشق تحسین و تشویق و اختراع موفق است و وقتی ببیند کسب‌وکار همان‌طور که در ابتدا تصور می‌شد عمل می‌کند بسیار شادمان خواهد شد.

زمانی که کسب‌وکار به مرحله‌ی موفقیت می‌رسد حفظ این موفقیت بیشترین میزان توجه کارآفرین را به خود جلب می‌کند. هرچه قدر تأثیر اختراع و اهمیت آن بیشتر باشد حفظ موفقیت آن آسان‌تر است و برعکس.

واقعیت شماره ۴: کارآفرین تضمین موفقیت اختراع یک کسب‌وکار را در گرو رشد و گسترش آن کسب‌وکار می‌بیند.

از نگاه یک کارآفرین هرچه قدر کسب‌وکار سریع‌تر رشد کند اختراع موفق‌تر بوده و هر چه قدر سرعت رشد کسب‌وکار کندتر باشد، موفقیت اختراع کمتر بوده است.

از دیدگاه یک کارآفرین رشد کم یا عدم رشد برابر با مرگ است. رشد کم یا عدم رشد یک کسب‌وکار باعث می‌شود هیچ‌کدام از کسانی که با آن در ارتباط‌اند احساس رضایت نکنند. در صنعت تئاتر یا سینما، نمایش‌هایی که هیچ‌کس از آن‌ها لذت نمی‌برد به سرعت از روی پرده برداشته می‌شوند. کسب‌وکارهایی هم که نیاز مردم را برآورده نکنند فوراً باید تعطیل شوند.

متأسفانه بیشتر این کسب‌وکارها خیلی دیر تعطیل می‌شوند. و تا جایی که امکان دارد تعطیلی‌شان به تعویق می‌افتد. کارآفرین کسب‌وکاری ایجاد نمی‌کند که تنها هدفش بقا باشد. بلکه اختراع او بر پایه رشد و رونق است.

واقعیت شماره ۵: در وجود هر شخصی، یک کارآفرین نهفته است. پس هر شخصی می‌تواند یک کارآفرین باشد.

هر شخصی می‌تواند اختراع کند یا برای ایجاد کسب‌وکار جدید ایده‌های خلاقانه ارائه دهد و کسب‌وکار منحصربه‌فردی بر اساس یک ایده ساده اما جنجال‌برانگیز برای خود راه‌اندازی کند. فقط ممکن است برای بعضی از افراد رسیدن به این توانایی نیازمند زمان و زحمت بیشتری باشد و برای بعضی دیگر که از تفاوت بین کارآفرین با مدیر یا متخصص آگاهی دارند زمان کمتری را بطلبد.

باید دانست که فرآیند اختراع، خلق و یا طراحی یک کسب‌وکار منحصربه‌فرد، فرآیندی اکتشافی و نیازمند صبر و حوصله فراوان است. خیلی مهم است که شخص بتواند علاقه خود را به هنگام گسترش مهارت‌های شخصی‌اش حفظ کند. همچنین توسعه و ارتقاء مهارت کارآفرینی نیازمند تمرین و ممارست است. شما نمی‌توانید کسب‌وکاری را شروع کنید و در حین انجام آن، مهارت کارآفرینی‌تان را گسترش دهید. بلکه قبل از آن که کسب‌وکاری را شروع کنید باید به طور مداوم ایده‌های جدیدی در مورد آن کسب‌وکار خلق کنید، همان‌طور که همه مخترعین این کار را می‌کنند. برای شروع این کار فقط یک تکه کاغذ سفید، ذهنی نوآموز و علاقه مورد نیاز است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

3 نظرات

 1. کارآفرینی اینترنتی می گوید

  مرسی
  موفق باشید

 2. محمد امینی می گوید

  درود بر دوستان گرامی
  به راستی مایکل گربر بنیان یک کسب وکار موفق را با شیوه ی ساده و قابل فهم بیان میکند.
  به گونه ای که اگر بتوان به درک آن و سپس عملی کردن این یافته ها اقدام کرد بی شک یکی
  از موفق ترین کسب و کارها بنا خواهد شد.

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.