کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

شما هم می‌توانید کارآفرین باشید

0

در مجموعه مقالاتی با عنوان “شما هم می‌توانید کارآفرین باشید” به نکات اساسی که هر کارآفرین تازه کار باید بداند میپردازم خوشحال خواهم شد دیدگاه‌ها و سوالات خود را با ما برای هرچه بهتر شدن این مجموعه مقالات مطرح نمایید.

۱. آیا کارآفرینی برای من مناسب است یا نه؟

فقط حدود ۵ درصد افراد مناسب این هستند که کسب‌وکار خودشان را راه‌اندازی نمایند. ۹۵ درصد دیگر اگر در کسب‌وکارها یا سازمان‌های بزرگتر برای دیگران کار کنند، بسیار خوشبخت‌تر و موثرتر هستند. اگر می‌خواهید در نهایت موفق باشید، از همان اول باید مشخص کنید که آیا برای کارآفرین بودن ساخته شده‌اید یا نه؟

جالب است بدانید خیلی از کارآفرینانِ برتر فقط به دنبال پول نیستند، بلکه هدف اصلی آنها بهتر کردن دنیا نیز می‌باشد. این دو هدف با هم منافات ندارند. شما می‌توانید یک کار خوب انجام دهید و از آن پول درآورید. به نظر من بهترین اشتیاق که هیچ‌گاه سرد نمی‌شود، خدمت به مردم است.

برای موفق شدن به عنوان یک کارآفرین، اشتیاقتان برای آزادی و کنترل شخصی باید آنقدر زیاد باشد که بر تمام دشواری‌هایی که دچارشان خواهید شد غلبه کنید. وقتی کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی می‌کنید باید آماده باشید ۲ تا ۳ سال به سختی، به  سختی و به سختی کار کنید تا به موفقیتی که آرزویش را دارید برسید. شما اشتیاق، تعهد، انگیزه و پشتکار را نه فقط برای چند هفته بلکه برای سال‌ها نیاز خواهید داشت. این را هم بدانید، اگر کارآفرین شدن راحت بود همه آن را انجام می‌دادند.

و به خاطر داشته باشید که مهمترین عناصر کارآفرینی در درجه‌ی اول جرئت پذیرش ریسک نسبت به وقت و پول و در درجه‌ی دوم پشتکار برای تحمل ماه‌ها و شاید هم سال‌ها سختی کشیدن است تا بلاخره به موفقیت برسید. حداقل ۸۰ درصد کسانی که امنیتِ کار حقوق بگیری را ترک می‌کنند تا کسب‌وکار خودشان را راه‌اندازی نمایند، می‌فهمند که این انتخاب شغلیِ درستی برایشان نبوده است.

آنها به سرعت از ساعت‌های کاری طولانی و مشکلات تمام نشدنی دلسرد می‌شوند. متوجه می‌شوند که از به تنهایی کار کردن و مسئولیت همه چیز – از جمله جارو زدن زمین و تمیز کردن توالت‌ها – به عهده‌شان باشد، خوشحال نیستند. آنها به همراهیِ آرامش بخش و امنیت کار کردن درون یک سازمان بزرگتر نیاز دارند که بتوانند یک بخش مشخص از کار را به عهده داشته باشند و افرادی دور و برشان باشند تا وظایف پشتیبانی را انجام دهند.

زمانِ مشخص کردن اینکه آیا کارآفرینی برای شما مناسب است یا نه؟ قبل از راه‌اندازی کارتان است، نه بعداً که ماه‌ها از زندگی‌تان را سرمایه‌گذاری کرده‌اید و میلیون‌ها تومان پولی که به سختی به دست آورده‌اید را از دست دادید.

۲. به دنبال زمینه کاری مناسب بگردید.

راه اندازی یک کسب‌وکار، مثل ازدواج کردن است. باید هماهنگی بسیار زیادی بین شخصیتی که شما دارید از درون و نوع کاری که به فکر وارد شدن به آن هستید از بیرون وجود داشته باشد. بعضی از افراد در یک نوع کسب‌وکار شکست می‌خورند و در کار دیگری به موفقیت بزرگ می‌رسند، چون برای یک جور کاسبی مناسب نبوده‌اند و برای جور دیگری به طور ایده‌ال مناسب بوده‌اند.

برای اینکه بتوانید شرایط سخت کاری را پشت سر بگذارید، ضرورت دارد که توانایی ایجاد و حفظ سطح بالایی از شور و شوق را در کاری که می‌کنید داشته باشید. فقط در صورتی در تولید یا فروش یک محصول یا خدمات موفق می‌شوید که واقعاً به آن اعتقاد داشته باشید.

پس برای شروع به سراغ استعدادهای خودتان، توانایی‌های خودتان، تجربه، معلومات، علایق و سابقه‌ی خودتان بروید. فقط با انجام کاری که واقعا از آن لذت می‌برید به موفقیت خواهید رسید. چیزی که علاقه‌مندتان نماید، چیزی که جذبتان کند و توجه‌تان را به خود جلب کند. وقتی به فعالیت‌های گذشته‌ی خود نگاه می‌کنید، می‌بینید که محصولات، خدمات یا فعالیت‌هایی بوده که جذب‌تان می‌کرده است. این می تواند نشانه‌های خوبی برای آن نوع کاری باشد که باید امروز مشغولش باشید.

به خاطر داشته باشید که همیشه وقتی بیشترین موفقیت را به سراغ شما می‌آید که چیزی که واقعاً دوست دارید را انجام دهید یا چیزی که واقعا دوست دارید بازاریابی کنید. وقتی می‌خواهید کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید، به جای اینکه دنبال یک چیز کاملا جدید بگردید، به دنبال بهتر کردن یک محصول یا خدمت موجود باشید. به دنبال چیزی باشید که بتوانید ارزان‌تر، سریع‌تر، سائه‌تر، با کیفیت بالاتر با امکانات و مزایای جدید به بازار عرضه کنید.

یک ایده برای اینکه بتواند سهم قابل توجهی از بازار را بگیرد، فقط لازم است ۱۰ درصد جدید و بهتر باشد.

هرچه درباره کسب‌وکارهای بالقوه به دستتان می‌رسد بخوانید. به دنبال محصول یا خدماتی باشید که مردم نیاز دارند، ولی کسی ارائه نمی‌کند. با دوستان‌تان صحبت کنید. در کار یا رشته خودتان دور و بر را نگاه کنید. در چیزی که به نظرتان می‌رسد باید به بازاری که در آن زندگی می کنید ارائه شود. ممکن است یک ایده‌ی چند میلیارد تومانی در برابرتان قرار گرفته باشد. چشم‌ها و گوش هایتان را در برابر فرصت‌های شغلی که در اطرافتان پیش می‌آیند هوشیار و باز نگه دارید. به خصوص به ندای درون‌تان گوش کنید. چه جور محصول یا خدماتی را واقعا دوست دارید به بازار عرضه کنید و یک کسب‌وکار موفق را حول آن ایجاد کنید. این نقطه شروع راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان است.

ادامه دارد …

شما می‌توانید هر سوالی درباره کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار دارید، بپرسید ….

لطفا سوالات خود را در انتهای همین صفحه در کادر “دیدگاه خود را ثبت کنید” مطرح نمایید.

با سپاس

کاوش حسین تبار

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.