کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

مشکل خود را به یک فرصت تبدیل کنید!

11 1,199

یکی از سوالاتی همیشگی افراد این است که چه کاری را دنبال کنم؟ چه محصولی تولید کنم؟ امروز قصد دارم در این مقاله‌ راجع‌ به این موضوع با شما صحبت کنم.

آسان‌ترین و مستقیم‌ترین راه به جلو برای به وجودآوردن محصول یا خدمتی ارزشمند، ساختن یا به راه‌انداختن چیزی است که خودتان می‌خواهید استفاده کنید.

این کار اجازه می‌دهد آنچه را می‌شناسید طراحی کنید و بی‌درنگ درخواهید یافت  آنچه می‌سازید مفید است یا نه.

بعنوان مثال چون با سایت کارآفرین برتر در حوزه‌ی تولید محتوا  فعال هستم یک مسئله خیلی مهم که با آن مواجه شدم ویدیوهایی که در سایت می‌خواستم قرار بدهم بود. برای ویدیوهای سایت چند راه حل وجود داشت: راه حل اول در سایت یوتیوب آپلود کنم و برای کاربران به نمایش بگذارم که به دلیل فیلتر بودن بخش عظیمی از کاربران را از دست میدادم. راه حل دوم از سرویس اشتراک ویدیو آپارات استفاده کنم اما مسئله اصلی من با آپارات این بود که خیلی از ویدیوهایی سایت را اصلا علاقه ای نداشتم کسی خارج از سایت کارآفرین برتر ببیند و میخواستم فقط افرادی که به سایت مراجعه می‌کنند بتوانند مشاهده کنند. راه حل سوم هم این بود که بر روی هاست وبسایتم به صورت مستقیم آپلود کنم که این مسئله مشکلات خاص خودش را دارد. بعد از کمی بررسی متوجه شدم به غیر از خودم که در این حوزه فعال هستم دوستان و اساتید دیگری هم همین دغدغه ها را دارند برای همین بهترین فرصت بود که  ما استارت آپ کاویمو را راه‌اندازی کنیم و ابزارهایی را ارئه نماییم که برای حوزه‌ی فعالیت خود نیاز داشتیم. [برای مشاهده قابلیت‌های کاویمو اولین سرویس میزبانی ویدیو اینجا کلیک کنید.]

برای به وجود آوردن کاویمو نیازی به گروه‌های متمرکز و پژوهش‌های تجاری یا وابسته‌ها نبود. ما نیازی داشتیم آن را برآورده ساختیم. تا از طریق آن نیاز خیل عظیم دوستانی که به این ابزار نیاز دارند مرتفع گردد.

وقتی آنچه خودتان نیاز دارید می‌سازید، به جای آنکه منتظر گذشت زمان و یا نظر‌های دیگران بمانید، می‌توانید به فوریت و به طور مستقیم کیفیت چیزی را که ساخته‌اید ارزیابی کنید همانگونه که در کاویمو این کار را انجام دادیم.

هنگامی که شما محصول یا خدمتی را عرضه می‌کنید که خود هر روز بارها و بارها آن را مورد استفاده قرار می‌دهید، به سرعت می‌توانید مشکلات کوچکی را که وجود دارد برطرف کنید. اگر کاری برای دیگران انجام دهید یا محصولی یا خدمتی عرضه کنید که برای آنان قابل استفاده است، به طور دقیق نمی‌دانید که پاسخ درست چیست.

چند روز پیش که آخرین ویرایش‌ کتاب «ده‌ اصل موفق‌ترین کسب‌وکار کوچک در جهان» را انجام می‌دادم ناشر گرامی ما به چند اسم که در کتاب نام برده شده بود اشاره کردند و فرمودند که بعضی از این افراد شناخته شده نیستند و چه خوب خواهد بود که توضیحی درباره هرکدامشان به صورت پانویس ارائه دهیم. یکی از این افراد مری کی کارآفرین در زمینه لوازم آرایش بود که خالق برند مری کی در لوازم آرایشی است.

بگذارید درباره مری‌کی کمی بیشتر بدانیم و ببینیم چطور مری کی مشکل خود را به یک فرصت تبدیل کرد. مری کی می‌دانست محصولاتی که برای مراقبت از پوست ساخته بسیار عالی است، زیرا اولین مصرف کننده آن‌ها خود وی بود. او این محصولات دست ساز را از تولید کننده‌ای محلی می‌گرفت که آن‌ها را به بیماران، اعضای فامیل و دوستان خود می‌فروخت. وقتی سازنده این محصولات در گذشت. مری کی دستور کار آن‌ها را از وراث وی خرید. او به گروه‌های کارشناس یا پژوهش‌های زیاد نیاز نداشت تا از خوبی محصول آگاهی یابد، کافی بود به پوست خود نگاهی بیندازد.

نرم‌افزار حسابداری پارمیس، که از یک مشکل به یک فرصت تبدیل شد. مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات پارمیس جناب مرجانی سال‌ها قبل که دانشجو رشته نرم‌افزار بودند بر حسب نیاز خانواده برای داشتن یک نرم‌افزار حسابداری بر اساس نیازشان که در تولید شیرآلات بهداشتی فعالیت داشتند. برنامه حسابداری به وجود آوردند که نیاز شرکت را برآورده سازد. با گذشت زمان همکاران و نماینده‌های شرکت نیز درخواست این نرم‌افزار حسابداری را دادند و بعد از مدتی جناب مرجانی به این فکر افتادند که چه خوب خواهد بود این نرم افزار را بعنوان یک محصول برای صنف تولید کننده شیرآلات ارائه نمایند. امروز نرم‌افزار حسابداری پارمیس در اختیار طیف وسیعی از مشتریان قرار دارد.

این افراد نیاز خود را برآورده ساختند و آن را به بازارهای بزرگی عرضه داشتند که به طور دقیق خواهان چیزی بودند که ایشان تهیه می‌کردند. این همان کاری است که شما باید انجام دهید.

و از همه مهم‌تر، نگرش «نیاز خود را برآورده سازید.» یا «مشکل خود را حل کنید.» به شما اجازه می دهد عاشق چیزی شوید که می‌سازید. شما مشکل و ارزش راه‌حل را به درستی می‌شناسید. و هیچ جانشین یا معادلی برای این آگاهی وجود ندارد.

از آن گذشته، به احتمال زیاد سال‌های سال، حتی شاید باقی سال‌های عمر خود را صرف تولید کنید. پس چه بهتر چیزی باشد که به راستی خود شما نیز برای آن اهمیت و ارزش قایلید.

نظر شما چیست؟ شما چه مشکلی دارید که می‌تواند بعنوان یک محصول در بازار عرضه شود؟ در اطرافتان چه شرکت‌ها و موسساتی را می‌شناسد که مشکل خود را تبدیل به یک راه‌حل و محصول برای دیگران کردند؟

11 نظرات
 1. sahacole می گوید

  نگرش «نیاز خود را برآورده سازید.» یا «مشکل خود را حل کنید.

  از این جمله داخل متن خیلی خوشم اومد اینجا گذاشتم تا توضیح بدم ، دقیقا همیشه نیاز مادر اختراع بشر بوده و هست چون تا کاملا تشنه نباشی نمیتونی کارت رو ادامه بدی یعنی همون آتش درون یا انگیزه ات روشن نباشه نمیشه ، ی مثال قشنگ بزنم این مطلب روشن میشه
  یکی میگه من آب میخوام ولی دستش رو به طرف پارچ آب دراز نمیکنه یا اینکه به یکی دیگه میگه آب رو بریز یعنی هنوز اونقدر تشنگی به اون فشار نیاورده ولی اگه خیلی تشنه اش باشه یا غذا توی گلوش گیر کرده باشه فورا خودش به سمت پارچ حرکت میکنه تا آب بخوره و مشکلش برطرف بشه و اینجاست دیگه حتی کار رو به یکی دیگه واگذار نمیکنه قصد این رو داره که نیازش رو برطرف کنه

  با تشکر

 2. امیرحسین علم باز می گوید

  با سلام به همه ی علاقمندان کارآفرینی و دست اندرکاران سایت کارآفرین برتر
  اولین وجه شخصیتی یک کارآفرین اینه که به دنبال ارزش آفرینی و رفع موانع و مشکلات موجود و ارائه خدماتی است که به نوعی مطلوب نظر گروه دیگری از انسان ها نیز باشد.در اصل یه کارآفرین باید شیفته ی حل مسائل و ارائه راهکارهای جدید باشه و صد البته که اگر این ارزش آفرینی و رفع نیاز از یک نیاز شخصی منشاء گرفته باشه میتونه دید وسیعتر و بهتری هم به اون فرد بده.خیلی از کسانی بودند که خودشون رو کارآفرین میدونستند ولی به دلیل عدم درک درست از مخاطب مورد هدفشون علیرغم ایده های خوبی هم که داشتند، شکست خوردند.
  نمونه ی کارآفرینی جهانی، وبسایت فیسبوک، که از یک ایده در خوابگاه دانشجویی هاروارد شکل گرفت و علیرغم این که ایده های شبکه های اجتماعی از سالیان قبل از فیسبوک شکل گرفته بود و چندین و چند شبکه ی اجتماعی هم وجود داشتند ولیکن با توجه به یک ایده یک شبکه ی خیلی کوچک و محدود بین دانشجویان تبدیل به یک تعریف نوین در شبکه های اجتماعی شد و رمز این موفقیت هم به نظر من، نیاز اولیه، بررسی شرایط، ادغام سرویس های متنوع مطلوب و جذاب برای مخاطبین در یک سایت بود.ده سایت هر کدام یک سرویس مطلوب ارایه می دهند ولی پیروزی با سایتی است که یک سایت است ولیکن ده سرویس مطلوب را یک جا ارائه میدهد.
  نمونه ی ایرانی هم وبسایت ای نتورک یا همون شبکه تبلیغات که بر اساس نیاز شخصی مدیر عامل اون آقای شلیله در چندین سال پیش شکل گرفت و ایده ای جذاب از بطن یک نیاز شخصی بیرون آمد و در ادامه هم با بررسی ، بازبینی و بهبود مستمر خدمات رشد و پیشرفت کرد.
  برای موفقیت در امر کارآفرینی همیشه خودمون رو باید جای مخاطب موردنظرمون بزاریم و از زاویه دید اون نگاه کنیم.
  شاد و پیروز باشید 🙂

 3. حمید محترم می گوید

  سلام مشکلات و سختیها همیشه یک فرصت هستند البته اگر ما به جای غر زدن یاد بگیریم. من با این مقاله موافق هستم چون تفکری که بر ما حاکم شده این است که چه کاری درآمد بیشتری دارد تا ما همان کار را انجام دهیم .که کاملا غلط است…

 4. حسین زارعی می گوید

  متشکرم

 5. سجاد ملائی می گوید

  سلام و خدا قوت خدمت همه زحمت کشان عزیز…
  برای مثال ایده سازندگان شرکت بزرگ facebook رو بررسی کنیم خوبه …

  دنیا هنوز به یک MYSPACE و FRIENDSTER دیگر احتیاج دارد البته با تفاوت چند سال دیرتر! ما فقط آنرا برای یک تعداد دانشجوی درس خوان دانشگاه هاروارد درست میکنیم , افراد غیر اجتماعی و هر فرد دیگری از آن پس خواستار عضو شدن در آن خواهد شد چون دانشجو های دانشگاه هاروارد باحال هستند.
  ما میتونیم از خیلی چیز های ساده ایده پردازی و مهمترین مرحله هم عمل به ایده زندگی خودمون رو از این رو به اون رو کنیم .. فقط باید بخوایم … مسخره ترین چیز ها هم مارو میلیاردر میکنه

 6. ابوذر روشن سروستانی می گوید

  سلام.اول بهتره به جای مشکل بگیم مساله که قابل حل تره.بعد الان مساله ای که من با اون روبرو هستم طراحی سایت برای فروشگاه خودم هست که می تونستم اون رو به شخصی برای طراحی بسپارم و خیلی درگیر آن نشوم ولی تصمیم گرفتم خودم اون رو طراحی کنم تا بتونم نحوه ساخت سایت رو یاد بگیرم و برای دیگران هم سایت طراحی کنم شاید خیلی بیشتر وقت من رو گرفته ولی می دونم برای طراحی سایت بعدی دیگر با این مساله روبرو نمی شوم و می تونم اون رو به دیگران ارائه بدم.
  با تشکر

 7. بهزاد می گوید

  بنظر بنده، در حال حاضر آنچه که در دنیا و بخصوص کشور ما، کارآفرینان را بیش از هر چیز دیگری “آزار” می دهد(اگر خودمان کارآفرین یا مدیر باشیم این آزار را چشیده ایم و اگرهم کارآفرین نیستیم از نشستن پای صحبت کارآفرینان و مدیران شرکتهای مختلف به این نتیجه رسیده ایم)، نداشتن “منابع انسانی کارآمد و هوشمند” است. چرا آزار؟؟
  چون هر کارآفرینی حاضر است هزینه های(مالی و زمانی)زیادی بکند تا به چنین منابع انسانی که حقیقتأ “گنج اصلی” سازمان، شرکت یا کسب و کار او هستند، برسد.
  چون با نگاهی بسیار ساده و سطحی به موفق ترین شرکتهای دنیا میتوان این را فهمید که “منابع انسانی کارآمد و هوشمند” رمز اول و بی رقیب موفقیت آنهاست.
  چون در عصر حاضر، شما با داشتن هزاران میلیارد پول نقد و هزاران امکانات دیگر اما بدون “منابع انسانی کارآمد و هوشمند” در واقع هیچ ندارید!
  یکبار، دوستی این مورد آخر را با مثالی جالب برایم مطرح کرد. او گفت: اگر بخواهیم میزان موفقیت هر کسب وکار را با عدد بیان کنیم، منابع انسانی خوب عدد ۱ هستند و پول، صفر جلوی آن۱، امکانات صفری دیگر، تجربه صفری دیگر، دانش صفری دیگر و… بدیهی است وقتی صفرها پشت سرهم، مقابل ۱ قرار بگیرند، به ازای هر صفر عدد موفقیت بزرگ و بزرگتر(۱۰۰۰۰،۱۰۰۰،۱۰۰،۱۰ و …) میشود. اما؟!
  اما اگر همه آن صفرها وجود داشتند ولی آن ۱ وجود نداشت، تفاوتی بین ۰ و ۰۰۰۰۰۰ و میلیاردها صفر دیگر وجود نخواهد داشت!
  این است ارزش”منابع انسانی کارآمد و هوشمند”
  حال اگر ما بتوانیم با تجربیات، مطالعه و تست روشهای مختلف به ساختن چنین منابع انسانی با ارزشی برای کسب و کار خودمان برسیم، میتوانیم آن را بعنوان یک ایده، محصول و خدمت به کسب و کارهای کوچک و بزرگ زیادی ارائه کنیم.
  به این امید که روزی مشتریانی از سراسر جهان خواهیم داشت.
  این ایده میتواند یک سیستم، یک کتاب، یک وب سایت، یک دوره و کارگاه؛ یک سمینار و هرچیز دیگری باشد…میلیونها کارآفرین و مدیر در جهان منتظر شما هستند!!
  و کلام آخر اینکه اگر هر انسانی بتواند به دنبال “ای کاش” های موجود در زندگی خود برود و آنرا تبدیل به یک ایده، محصول و خدمت بکند، مطمئنأ باید منتظر جهش های عظیمی در تاریخ بشر باشیم.
  قدر “ای کاش” های زندگی تان را بدانید و از آن طلا استخراج کنید!
  موفق باشید

 8. هانی می گوید

  سلام
  اومدم پیام بذارم که sahacole همین اسم خود من هانی هست چون هفته قبل با این اسم نظر گذاشتم و بعد نظر این هفته رو با اسم دیگه قرار دادم
  هر چند مدیریت سایت متوجه میشه که ایمیل ها یکی هست ولی بقیه بازیدکنندگان نمیدونند و این پیام رو هم گذاشتم که برداشت نشه بخاطر گرفتن جایزه این کار انجام گرفته
  ولی خوب لذت گرفتن جایزه برای همه ما هیجان انگیز هست
  امیدوارم همه دوستان در کسب و کارهای خود موفق و پایدار باشند
  با تشکر از دوستان و مدیریت سایت کارآفرین برتر

 9. حامدرحمانی، از بوکان می گوید

  با سلام و آرزوی موفقیت روزافزون برای ایرانی ها، یکی از کارآفرینان بزرگ «آقای رضا سواری» از مهاباد، مدیر عامل شرکت کیوان مرغ پرطلا، که دهها لوح تقدیر استانی، ملّی گرفته و حتی از طرف شرکت راس انگلستان به عنوان کشاورز نمونه در زمینه تولید مرغ گوشتی اتنخاب شده انگیزه و هدف اصلی خودش رو رفع مشکل بیکاری مردم به ویژه در سال های پس از جنگ تحمیلی عنوان کرده اند. ایشان حدود سی سال پیش با موتورسیکلت مرغ توزیع می کرد و اکنون چندین واحد مرغداری گوشتی، مرغ مادر، کارخانه تولید خوراک دام و طیور، باشگاه ورزشی برای کارگران و … به ارزش ده ها میلیارد تومان دارند. ایشان با اعتقاد به آیه شریفه « لَیسَ الِانسانَ الّا ماسَعی» کار خود را شروع کردند. به امید روزی که همه شهرهای کوچک و بزرگ ایران عزیزمان کارآفرینان بسیار داشته و بیکاری به صفردرصد نزدیک شود.

 10. رضا می گوید

  سلام.
  موردی که می خواهم برایتان بگویم آرایشگری است که معجونی را درست کرده است و در آرایشگاهش می فروشد. این معجون یک دستور قدیمی برای ریزش مو است و تا ۶۰ درصد موثر است. خیلی ها هر روز برای خریدن این محصول رجوع می کنند. چون از دوستان صمیمی من است برایم گفت سودش حتی از آرایش بیشتر است. او به راحتی توانست مشکل ریزش مویش را با معجون مادربزرگش حل کند.

  1. کاوش حسین تبار می گوید

   با سپاس از شما

چرا نظرتان را نمی نویسید؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.
از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید.