کارآفرینی | استارت آپ | کسب و کار کوچک

اتاق رویا

به اتاق رویا خوش آمدید! 🙂

اگر به فکر کارآفرینی هستید نقطه شروع شما اتاق رویاست.

ماموریت شما در زندگی ساختن چیزیست که به خاطر آن به این دنیا دعوت شده‌اید.

از طرف: کاوش حسین تبار

آمار شکست کسب‌وکارهای کوچک وحشتناک است. حداقل ۸۰ درصد کسب‌وکارهای کوچک بعد از مدتی کوتاه از آغاز کار با شکست مواجه می‌شوند. افراد بسیار کمی وجود دارند که ضرر واردشده بر خود و زندگی شان را درک می‌کنند اما وقتی آن را می‌فهمند گیج و مبهوت می‌شوند. اغلب افراد به امید خودکفا شدن کسب‌وکاری را برای خود شروع می‌کنند و برای آنکه بتوانند سرمایه اولیه آن را فراهم کنند از پس‌اندازی که دارند استفاده می‌کنند، از دیگران قرض می‌گیرند، از بانک وام می‌گیرند و …

متأسفانه کسب‌وکارهای کوچک کمی هستند که تا قبل از سه سالگی عمر خود به خودکفایی می‌رسند. این بدان معناست که صاحبان این‌گونه کسب‌وکارها اغلب اوقات مجبورند برای تأمین زندگی خود و خانواده‌شان علاوه بر اجرای کسب‌وکار جدیدشان در شغل دومی مشغول به کار شوند. زمانیکه صاحب کسب‌وکار جدید منتظر است تا کسب‌وکارش رشد کند، اما در مورد کارهایی که لازم است تا انجام دهد و تمام کارهایی که انجام نداده پریشان و آشفته است. در این حالت نومیدی و یأس افزایش می‌یابد و تنها راه غلبه بر آن تجسم روزی است که کسب‌وکارش درست همان‌طور که او خواسته است عمل کند، روزی که او دیگر از نظر ساعات کاری آزاد است و می‌تواند با خانواده‌اش به مسافرت برود و تمام کارهای خوبی که صاحب یک کسب‌وکار موفق می‌تواند انجام دهد را انجام دهد؛

اما در بیشتر موارد نومیدی و یأس افزایش‌ می یابد و کارها آن طور که او تصور می‌کرد پیش نمی‌رود. در این لحظه ترس از اینکه کسب‌وکار او نتواند درآمد خود و خانواده‌اش را تأمین کند، وجودش را فرا می‌گیرد و به خاطر تصمیمی که گرفته – راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک – احساس پشیمانی می‌کند. او از این می‌ترسد که شاید هرگز نتواند دیگر پولی را که از اطرافیان گرفته را به آنها برگرداند و یا هرگز موفق نشود وامی را که از بانک برای راه‌اندازی کسب‌وکارش دریافت کرده بازپرداخت نماید.

این داستانی است که برای صدها نفر که کسب‌وکار خود را شروع می‌کنند اتفاق می‌افتد، و یکی از این صدها نفر من خودم بودم وقتی در سال ۱۳۹۰ دچار شوک کارآفرینی شدم و شرکت نرم‌افزاری خود را تاسیس کردم. بعد از گذشت یک سال کسب‌وکارم با شکست مواجه شد در این مرحله تنها فرقم این بود که این شهامت را داشتم شکست خود را قبول کردم و در شرکت را برای یافتن پاسخی برای این پرسش بستم.

درست در همان لحظه که تقریبا تمام درها به رویم بسته شده بود و غرق ناامیدی بودم با شرکت در سمیناری با کتاب افسانه کارآفرینی آشنا شدم. اما استاد وقتی این کتاب را معرفی کرد گفت این کتاب به فارسی ترجمه نشده است. وقتی شب به منزل آمدم سرچی در اینترنت کردم و نسخه الکترونیکی آن را تهیه کردم. و شروع کردم به مطالعه کتاب افسانه کارآفرینی. با مطالعه این کتاب دیدگاه‌های تازه‌ای نسبت به کسب‌وکارم پیدا کردم، دیدم داستان سارا در کتاب افسانه کارآفرینی در واقع داستان خود من هست. کتاب افسانه کارآفرینی باعث شد کسب‌وکارم در مسیر جدیدی قرار گیرد. و رویایی جدید و رسالتی بزرگتر را وارد زندگیم کرد: «کمک به کسانی که همچون من در کسب وکارشان شکست خوردند.»

این رویا باعث شد تا به سرعت تصمیم بگیرم تا کتاب افسانه کارآفرینی را به فارسی ترجمه کنم. تا در اختیار کسانی که کسب‌وکار نوپایشان در رکود به سر می‌برد قرار دهم. (اگر کتاب افسانه کارآفرینی را مطالعه نکردید می‌توانید با کلیک بر روی دانلود کتاب افسانه کارآفرینی سه فصل آن را به رایگان مطالعه نمایید.)

به هر روی در اینجا روی صحبتم با این افراد نیست، چون بهترین راهنمای افرادی که کسب‌وکارشان در مرحله شکست می‌باشد کتاب افسانه کارآفرینی و آکادمی افسانه کارآفرینی [به زودی] است.

اما در اینجا روی صحبتم در مورد کسانی‌ست که تازه به فکر افتاده‌اند تا کسب‌وکار جدیدی برای خودشان آغاز کنند!

افرادی که قبل از آنکه بخواهند در کسب‌وکار جدید خود سرمایه‌گذاری کنند،

یا قبل از آنکه اجاره‌نامه‌ای را امضا نمایند،

یا قبل از گرفتن وام از بانک،

یا قبل از آنکه از خانواده یا فامیل قرض بگیرند،

یا قبل از دست زدن به پس‌اندازهایشان

و یا قبل از باز کردن یک حساب بانکی برای کسب‌وکارشان!

به کسی که هنوز برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک تصمیم خود را نگرفته است، اما بسیار مشتاق است تا آن را انجام دهد.

چه چیزی می‌توانم بگویم؟

چه چیزی می‌توانم به او بگویم که هیچ کجا و هیچ کسی هنوز آن را به او نگفته است؟

میخواهم به او بگویم:

۹۹ درصد کسب‌وکارها فاقد یک فاکتور مهم هستند و آن فاکتور مهم «داشتن رؤیایی شفاف و هیجان‌انگیز است».

چیزی که کارآفرینان خبره از آن اطلاع دارند، در حالی ‌که بقیه از آن غافلند.

این است که:

«برای ساختن یک کسب‌وکار عالی داشتن رؤیایی عالی ضروری است.»

و تنها راه موفقیت این است که از همان ابتدا یک کسب‌وکار عالی راه بیندازید که بر پایه یک رؤیای عالی استوار شده است، زیرا این تنها راه موفقیت کسب‌وکارهای کوچک است.

رؤیای عالی چیست؟ رؤیای عالی، ایده‌ای است عالی برای ساختن کسب‌وکاری که همه مردم را هیجان‌زده و غافلگیر می‌نماید. رؤیای عالی همان چیزی است که باعث به وجود آمدن آیس پک، قلم‌چی، گاج، پدر خوب، گروه تحقیقاتی عباسمنش، مجموعه ۱+، اینتورک، آپارات، کاویمو، تسکولو، مامان‌پز [این اسامی می تواند همینطور ادامه داشته باشد] و صدها کسب وکار موفق دیگر شد. رؤیای عالی چیزی است که کسب‌وکارهای عالی را می‌سازد، کسب‌وکارهایی که بالاتر از تمام کسب‌وکارهای دیگر قرار می‌گیرند.

تصور کنید به خاطر اینکه در حال ساختن شرکتی فوق‌العاده و مبتکرانه احساس هیجان می‌کنید. شرکتی که متعلق به شما است و هیچ‌گونه احساس درماندگی و استیصال در موردش ندارید، زیرا شما از قبل در اتاق رؤیا شرکت کرده‌اید و زمانی که قصد دارید سفر جدید، پرهیجان و باورنکردنی کارآفرینی خود را شروع کنید خیالتان راحت است که همکاران و شرکای کارآفرینتان در این راه به شما کمک خواهند کرد.

اتاق رویا چیست؟

ما در اتاق رؤیا فضایی ایجاد کرده‌ایم تا به سؤالات کارآفرینانی که می‌خواهند کسب‌وکار جدیدی برای خود راه‌اندازی کنند – اما دوست ندارند ریسک‌های نامعقولی از قبیل تصمیم‌گیری اشتباه انجام دهند – پاسخ دهیم. همچنین سیستم آماده و مجهز مربوط به کارآفرینی را تنها در اتاق رؤیا می‌توانید بیابید. این سیستم به شما کمک می‌کند تا به هدفتان برسید و کسب‌وکاری را آغاز کنید که در آن از سختی، ریسک و اشتباهات آزار دهنده‌ای ‌که بقیه صاحبان کسب‌وکارهای کوچک انجام می‌دهند خبری نباشد.

ما در اتاق رؤیا در هر گامی که به جلو بر میدارید به شما ایده می‌دهیم، شما را راهنمایی می‌کنیم، آموزش می‌دهیم و در تمام مراحل از شما حمایت می‌کنیم.

چیزی جالب‌تر از این وجود ندارد که بدانید فقط با پر کردن فرم زیر می‌توانید بدون آنکه احساس تنهایی کنید با گروهی که مثل شما دوست دارند درباره آینده شان رؤیاپردازی کنند، همراه شوید و در این راه هر چیزی که برای ساختن یک کسب‌وکار جدید و عالی مورد نیاز است را فراگیرید. پس همین امروز ثبت‌نام کنید تا رؤیاهایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

با سپاس

کاوش حسین تبار

کاوش حسین تبار